تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - ژنوم های ژئوپلیتیک و فضای استراتژیکِ امنیتی حاکم بر خلیج فارس

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

ژنوم های ژئوپلیتیک و فضای استراتژیکِ امنیتی حاکم بر خلیج فارس

جهانگیر حیدری؛ دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران

ژنوم اختلافات مرزی و ارضی، ازبارزترین آن‌ها است. مرز ابزار پایه‌ی یک دولت است، زیرا هیچ دولتی بدون داشتن سرزمینی با مرزهای مشخص نمی­تواند پیش‌رفت­ داشته باشد. مفهوم مرزها برای اثبات حاکمیت و روابط آن با دولت­های دیگر ضروری است (شوتار،1386: 191). در زمانی که مرزها هم در خشکی و هم در دریا به‌دقت زیاد کشیده می­شدند رویه‌ی ادعاهای استعماری در مورد مرزکشی در نواحی درحال‌توسعه به منازعه انجامید (Johnston,2001: 282). حال، نظام­های قدرت رقیب یا یک نظام تک‌قطبی و حاکم‌بودن فضای امنیتی-نظامی در جهان از جمله عواملی است که می‌تواند در تشدید یا تخفیف اختلافات مرزی مؤثر باشد (زرقانی،1386:130). نتایج جغرافیایی هر اختلاف مرزی به نوع قدرت دو طرف مخاصمه برای رسیدن به راه‌ِحل بستگی دارد. اگر اختلاف مرزی با توافق کامل دو کشور به‌طور دایم به حل‌وفصل بینجامد، منجر به افزایش تعاملات مرزی و شکوفایی منطقه خواهد شد. اما اگر اختلاف مرزی به‌صورت‌موقت و با رضایت نسبی طرفین یا یکی از دو کشور حل شود، مانند آتش زیرخاکستر باقی مانده و نه‌تنها در افزایش تعاملات مرزی نقش چندانی نخواهد داشت، بل‌که با کوچک‌ترین تنش بین دو کشور، بار دیگر اختلاف مرزی باعث درگیری دو کشور می‌شود. پس مرزهای سیاسی کشورها درواقع ویترین هر کشوری می­باشند، به‌همین علت به‌محض بروز اختلافات بین کشورها، مرزهای سیاسی آن‌ها متأثر خواهد شد (عزتی،1386: 141).

     شرایط منحصربه‌فرد خلیج­فارس که برروی فلات قاره قرار گرفته و حضور دیرینه‌ی انگلستان در منطقه و بهره‌گیری از مرزبندی‌های سیاسی مصنوع، تاکنون به‌عنوان یک منشاء اولیه در ایجاد و توسعه­ی اختلافات ارضی/مرزی کشورهای منطقه عمل کرده و چنین است‌که تمامی کشورهای خلیج­فارس با یک‌دیگراختلافات سرزمینی دارند و هیچ منطقه­ای از جهان به‌میزان خلیج‌فارس اختلافات ارضی/مرزی وجود ندارد (اسدی،1380: 345). ژنِ دائم‌فعالِ اختلافات، به‌عنوان عاملِ امنیتی‌کردن فضای استراتژیک منطقه عمل می­کند. تحمیلی‌بودن مرزها از نظر جغرافیای سیاسی و دخالت مستقیم و غیرمستقیم انگلستان درراستای تأمین منافع خود،  کشف و استخراج نفت در منطقه، موقعیت استراتژیک برخی نقاط یا جزایر منطقه، سیاست‌های توسعه­طلبانه‌ی برخی کشورهای منطقه، دخالت‌ها و تحریکهای غیرقانونی برخی دولت‌های خارجی، و برداشت‌های نادرست برخی منابع واحتمالاً سوءاستفاده از شرایط موجود پس از جنگِ د.م خلیج‌فارس در جهت تأمین هدف‌هاو منافع خود (اسدی،1380: 351)، حکایت از ژرفای اختلاف‌انگیزبودنِ وضعیت مرزی وارضی کشورهای خلیج‌فارس دارد.

در این نوشتار به بررسی این مهم پرداخته ایم، لذا از دوستداران و علاقه مندان به این مبحث دعوت می شود به منظور دانلود مقاله و کسب اطلاعات بیشتر به سایت «بحرنیوز» به آدرس زیر مراجعه نماید.

http://www.bahrnews.ir/ViewArticle/tabid/133/ArticleId/9152/.aspx

 

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :