تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - اشاره ای به مهم ترین چالش های زیست محیطی ایران

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

مهم ترین موضوعاتی که به عنوان بحران های فرامرزی تمام دولت ها را به چالش واداشته اند عبارتند از: 1- گرم شدن زمین 2- کاهش لایه ازن 3- کمبود آب شیرین 4-  کمبود خاک مرغوب 5- آلودگی هوا وریزش باران وبرف اسیدی 6- انهدام زباله های هسته ای 7- تخریب جنگل ها وتنوع زیستی و... (زین العابدین وپاک نژاد، 1386، 105). ایران از نظر شاخص‌های پایداری محیط زیست با کسب رتبه 132در بین 146کشور جهان، در انتهای جدول جهانی قرار دارد. در این جدول که ۱۴۶ کشور جهان از نظر وضعیت زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفته اند فنلاند، نروژ، اروگوئه، سوئد، ایسلند و کانادا به ترتیب در جایگاه اول تا ششم جهان قرار گرفتند و کشور ایران با کسب ۸/۳۹ امتیاز بعد از کشورهایی همچون آنگولا، بورکینافاسو، ویتنام، لیبی، چاد و... در مقام ۱۳۲ جهان قرار گرفت. طبق آمار اعلام شده توسط دانشگاه کلمبیا؛ سالانه ۲۰ میلیون تن فاضلاب تصفیه نشده به آب‌های داخلی، دریای کاسپین و خلیج فارس سرازیر می شود. روزانه بیش از ۴۵ هزار تن زباله در شهر‌های کشور تولید می شود که این رقم به جز تولید زباله در روستاها و بخش صنعت کشور است. در هر سال دو میلیون تن خاک دچار فرسایش می شود. هر سال حدود ۲/۱ میلیون بشکه نفت معادل ۱۶۰ هزار تن در آب‌های خلیج فارس وارد می شود و روزانه نیز حدود ۶/۲ میلیون بشکه آب مخلوط با نفت خام به دریا می ریزد. ۵۰ درصد پستانداران و ۲۰ درصد پرندگان ایران در معرض تهدید و انقراض قرار دارند و جمعیت حیات وحش حتی در پارک‌های ملی به شدت کاهش یافته است. حدود ۱۶۳ رودخانه آلوده در کشور شناسایی شده که درصد آلودگی 60 تا70 رشته آنها به بالاترین میزان آلودگی رسیده است. در خصوص پوشش جنگلی ایران؛ در سال ۱۳۴۰ میزان پوشش جنگلی ایران ۱۸ میلیون هکتار و از این میزان ۷/۳ میلیون هکتار سهم جنگل‌های هیرکانی بود، اما هم اکنون کل پوشش جنگلی ایران ۷/۱۲ میلیون هکتار و ۷/۱ میلیون هکتار آن سهم جنگل‌های هیرکانی است. جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصربه‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند که همچون نوار سبزی بر شیب‌های شمالی جبال البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای مازندران را می‌پوشاند. این ناحیه از حوالی آستارا در شمال غرب تا حوالی گرگان در شرق ایران ادامه می‌یابد. این جنگل‌ها که از دوران ژوراسیک به جای مانده‌اند، ۷/۳ میلیون هکتار پوشش جنگلی ایران را تشکیل می‌داده‌اند که هم اکنون به ۷/۱ میلیون هکتار تقلیل یافته‌اند. به عبارتی ظرف ۴۵ سال، حدود ۳۵ درصد کل پوشش جنگلی نابود شده است. بر اساس آمار منشره از سوی سازمان محیط زیست؛ کشور ایران رتبه سیزدهم انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان را دارد. یك درصد گازهای گلخانه‌ای جهان توسط ایران منتشر می‌شود و این میزان انتشار گاز گلخانه‌ای جمهوری اسلامی ایران را در رتبه سیزدهم انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان قرار داده است. ایالات متحده آمریكا با۲۴درصد بزرگترین منتشركننده گازهای گلخانه‌ای جهان است و پس از آن، كشور چین با ۱۴درصد در مقام دومین منتشركننده گازهای گلخانه‌ای جهان قراردارد.

 هند با چهار درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان در مقام ششم و كره با دو درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان در مقام دهم قرار دارد.

 همچنین روند مصرف انرژی در سال۱۹۶۰میلادی در جهان معادل۳/۳گیگاتن بود كه این روند در سال۱۹۹۰میلادی به ۸/۸گیگاتن رسید و پیش بینی می‌شود روند مصرف انرژی در سال۲۰۱۰و۲۰۲۰میلادی به ترتیب به۱۲و ۱۴گیگاتن برسد.

 نیز متوسط نزولات جوی در كشور حدود۲۴۰میلی متر در سال است كه یك سوم متوسط نزولات جوی جهانی است و به این دلیل كشور ما در زمره كشورهای خشك و نیمه خشك قرار دارد.

حجم سالانه نزولات جوی چهار هزار میلیارد مترمكعب است كه دو هزار و۷۰۰ میلیارد متر مكعب آن به دلیل پدیده تعریق خارج می‌شود و فقط حدود هزارو۲۰۰میلیارد متر مكعب ذخیره آبی در دسترس باقی می‌ماند. در سال۱۴۰۰هجری شمسی، جمعیت ایران به۹۷میلیون نفر خواهد رسید كه۷۱ میلیون نفر آن در شهرها زندگی می‌كنند و در این سال، شمار شهرهای میلیونی كشور به۱۹شهر خواهد رسید. بنابراین وضعیت پساب‌ها در سال۱۴۰۰هجری شمسی برابر۴۰میلیارد مترمكعب خواهد بود كه۳۸درصد رشد نسبت به سال ۸۰خواهد داشت و آلودگی آب از چالشهای مهم در این مقطع زمانی خواهد بود.از نظر وسعت خاک، سهم ایران از مساحت خشكی‌های جهان۱/۲درصد است و یك دهم فرسایش خاكهای جهان مربوط به ایران است. فرسایش خاك از۱۰تن در هكتار به۲۰تن در هكتار در سالهای اخیر افزایش پیدا كرده است. رقم سالانه تلفات خاك كشور دو میلیارد تن یا ۷۷۰هزار هكتار است كه موجبات بیابان زایی و فرسایش خاك می‌شود. پس می توان گفت آسیب به اكوسیستم خاك می تواند مرگ جانداران و انسانها را به دنبال داشته باشد، در تهران روزانه هر فرد ۸۰۰تا ۹۰۰گرم زباله تولید می‌كند و از هر تن زباله۴۰۰ تا ۶۰۰لیتر شیرابه خارج می‌شود كه می‌تواند تاثیر خطرناكی روی آب و خاك داشته باشد(اصیلیان، 1387، ).  

بنابراین معضل زیست محیطی ایران، فقط یوز ایرانی نیست. هرچند حفظ نسل و حمایت همه جانبه از این حیوان بسیار لازم و ضروری است. اما معضلات زیست محیطی دیگر حیات انسان ها و شهروندان را هدف قرار می دهند. مرتفع سازی این چالش با توسل به مطالعات علمی ودقیق با رویکرد اینده پژوهی راهبردی مناسب برای مقابله می باشد.

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :