تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - تحلیل وزیر امور خارجه از مذاکرات هسته ای و دستاوردهای ناشی از آن

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

مقدمه بحث

در روز سه شنبه، مورخه ی 11 آبانماه 1393 همایشی تحت عنوان دیپلماسی هسته ای (هشتمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران) در دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار گردید، جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان نیز در این همایش افتخار حضور داده بودند و در ارتباط با دستاوردهای ناشی از یک سال و نیم مذاکرات هسته ای ایران به ایراد سخن پرداختند. صحبتها و تحلیلات ایشان عالی و شکیل و مبتنی بر علم و منطق سیاسی بود. برخود لازم داشتم که خلاصه مبحث ارائه شده را به سمع و نظر علاقه مندان به موضوع برسانم.

 (باتشکر: جهانگیر حیدری)

دولت امید و تدبیر، در حوزه سیاست خارجی بیش از هر حوزه ای نیازمند ارتباط هدفمندِ با دانشگاه ها و محیط های علمی به منظور تصمیم سازی مناسب می باشد. نقد و نظارت سازنده ی دانشگاه ها و محیط علمی جهت پیشبرد اهداف کاملا ضروری است.

دیپلماسی هسته ای، در یک سال و نیم گذشته نه تنها یکی از موضوعات مهم سیاست خارجی ایران بوده است بلکه یکی از موضوعات روابط بین الملل بعد از جنگ سرد می باشد. موضوعی است که در مقاطع مختلف شش وزیر خارجه کشورهای عمده جهان را به یک شهر آورده تا در مقابل نمایندگان مردم ایران به مذاکره بپردازند. و در این بین برای اولین بار در تاریخ سیاست خارجی آمریکا پدیده ای رخ داده است که سه مقام ارشد سیاست خارجی آمریکا، یعنی وزیر امورخارجه، قائم مقام وزیر امور خارجه، معاون سیاسی وزیرخارجه امریکا همزمان در واشنگتن نباشند. و در یک مذاکره وجود داشته باشند. این نشان از اهمیت ایران در روابط بین الملل دارد.

دستاورد یک ونیم سال مذاکرات هسته ای ایران به قرار ذیل می توان دسته بندی کرد. این امر در قالب چهار گزاره قابل دسته بندی است

1. مذاکرات به پایان موفقی آمیز خود بسیار نزدیک شده است. در هیچ زمانی در ده سال گذشتهتا این حد به پایان خود نزدیک نبوده است.

2. جمهوری اسلامی ایران یک الگوی رفتاری در عرصه بین المللی نشان داده است که ویژگی برجسته ی آن چیرگی منطق بر این الگو است.

3. شرایطی که به صورت ظالمانه از سوی برخی بازیگران در صحنه بین الملل برایران ودنیا تحمیل شده بود و از آن به عنوان کلی به عنوان پروژه ایران هراسی و شیعه هراسی از یاد می شد در حال رنگ باختن و زایل شدن است.

4. افق آینده در عین همه چالشها و فراز ونشیب ها بسیار روشن است و شرایط به قبل قابل بازگشت نیست.

گزاره یک

شاید اگر شما صحنه موضوع هسته ای ایران در سطح بین الملی را در طول ده سال گذشته دنبال کرده باشیدکه در اعلامیه ها، بیان ها و در واقعیت های مذاکرات هیچ گاه طرفای اصلی مذاکره به خوش بینی پایان مذاکرات تا این حد امروزی نیست. امروزه دنیا به این قناعت رسیده که تنها راه برخورد با موضوع هسته ای ایران مذاکره است. یعنی هیچ روش دیگری نمی تواند موضوع هسته ای ایران را حل و فصل نماید. برای نشان دادن اهمیت این موضوع مراجعه به دو نظر سنجی خالی از لطف نیست. در روز شش نوامبر 2014، روزنامه ای مقاله ای را با این عنوان منتشر کرد، 84درصد از یهودیان آمریکا در مخالفت با ناتنیاهو از توافق هسته ای امریکا با ایران حمایت می کنند. علیرغم همه سروصداها و هیاهوها و بازی های تبلیغاتی، 84درصد معتقد به راه حلِ توافق با ایران می باشند. در تاریخ 18 می 2012، مؤسسه پیو آمریکا، نظرسنجی ای را منتشر کرد که براساس آن 63 درصد کل مردم آمریکا معتقد بودند تنها راه برخورد با موضوع هسته ای ایران جنگ است. این نشان از آن دارد که تمام دنیا حتی جامعه آمریکا و یهودیان، به این نتیجه رسیده اند که تنها راه برخورد با ایران راه مذاکره است. یعنی اینکه با یک ملت با فشار و تهدید نمی توان برخورد کرد اما این ملت اهل منطق، اهل مذاکره، اهل تعامل و رسیدن به توافق است. این واقعا یک تفاوت اساسی است. مذاکره کار دشواری است که فراز و نشیب دارد که بین طرفین همفکر صورت نمی گیرد، این فرایند بین طرفینی که تعارضاتی در دیدگاه دارند به وقوع می پیوندد اما با ده دور مذاکره که شاید فقط در این دوره دهم 70 تا 80 مذاکره چند جانبه داشتیم. این بر امر فراز و نشیب می افزاید. در این جریان همه طرفین اذعان به نزدیکی به شرایط توافق بودند. فرصت هفت ماه زمان لازم برای رسیدن برای تفاهم است. به طور خلاصه بعد از یک و نیم سال که دنیا به این نتیجه رسیده بود که راه حل عزت مندی برای رسیدن به نتیجه و توافق در جریان مذاکرات هسته ای نیست، امروزه شناخت حق و حقوق ملت ایران و ساختار هسته ای ایران محفوظ، مذاکره در جریان و رسیدن به توافق بسیار نزدیک است.

گزاره دوم

ما در این مذاکرات توانستیم تا حد بسیار زیادی تصور طرف های مذاکره از الگوی رفتاری جمهوری اسلامی ایران را تغییر بدهیم. این برای آینده کشور بسیار ضروری است. غربیان همیشه تصور غلطی از نحوه مذاکره ی مقامات ایرانی چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب داشته اند. این تصور شامل مواردی هم چون وقت کشی، تعارف، دو پهلویی، چانه زنی بازاری، فرش فروشی، امتیازدهی در لحظه آخر، و دیگر تصورات غلط از الگوی رفتاری ما باعث شد که در هر مذاکره ای ما نتوانیم به اهداف خود از آن مذاکره برسیم. مؤسسه صلح آمریکا کتابهایی در مورد روش مذاکره کشورهای مختلف منتشر می نمایند. دراین بین یکی از گروگانهای سابق آمریکا در ایران کتابی با عنوان روش مذاکره ایرانیان نیز منتشر نموده است، این کتاب تصوراتی از فرهنگ مذاکرات ایرانیانی آورده است که نمود آن چانه زنی های بازاریان می باشد. تیم ما توانست این تصور و ادراک غلط از روش مذاکره ایرانی را به هم بزند چون روش مذاکره منطقی در تمام شئون رفتاری ما با خارج تأثیر می گذارد. چه نمونه ی رفتاری ای داشتیم؟ ما از روز اول حرف منطقی زدیم، بحث های منطقی را دامن زدیم، راجع به اصل موضوع وارد مباحثه شدیم، فرار از بحث را راجع به موضوع را نداشتیم، مواضع مشخص و منسجم داشتیم، حرکت زیگزاگی و پایان و بالا و عدم انسجام در رفتار و خواسته هایمان نداشتیم، و ازابتدا نشان دادیم که میخواهیم و اراده  نموده ایم به توافق برسیم، و نمی خواهیم وقت بکشیم. محدوده ی زمانی مشخص نمودیم. ما گفتیم باید مذکرات پایان داشته باشد و مذاکره برای مذاکره اشتباه است. لذا نشان دادیم که جمهوری اسلامی یک طرف مذاکره کننده جدی است. همه برخوردهایمان مسئولانه بود، مواضع ما روشن و روشنگر و ابهام زدا بود، با زبان بین المللی صحبت کردیم،با زبانی که برای طرف مقابل قابل فهم باشد. نتیجه این الگو این است، برخورداری از حمایت ملت و رهبری ایران است. این اجماع ملی در تمام حوزه های سیاسی ما را رسیدن به سرمنزل اهداف یاری خواهد داد. نیز ما دستاوردهای خود را حفظ نمودیم و هیچ عقبگردی نداشتیم، ساختار برنامه هسته ای ایران در هر تفاهمی حفظ خواهد شدو حرکت رو به جلو برنامه هسته ای تا مرحله ی صنعتی و فرایند غنی سازی ادامه خواهد داشت. همزمان برای کشور تولید احترام نمودیم و مردم دنیا امروزه روش ما را بادیده احترام می نگرند از طرفی محاسبات بدخواهان و دشمنان نظام به هم ریخته است. دیگه تیغ آنها برش ندارد، 84 درصد از جامعه یهودی آمریکا به آقای ناتنیاهو یک «نه» بزرگ گفتند،

گزاره سوم

تولید امنیت و اقتدار و نفوذ و کاهش آسیب پذیری جمهوری اسلامی ایران بر اثر این مذاکرات و تغییر فضای بین المللی به نفع جمهوری اسلامی ایران بود. بر اثر این مذاکرات جمهوری اسلامی ایران است که امن تر شده است، هیچ کس دیگر نمی تواند بر طبل جنگ علیه مردم بکوبد، تمام فضاسازی های خصمانه علیه این مردم تعدیل شده است. و تمام مردم دنیا می دانند که براساس منافع مشترک، بر اساس احترام متقابل و... می توان با ایران به تفاهم و توافق رسید. برای رسیدن به تفاهم کسی دیگر نمی تواند بهانه تراشی کند برای توهین به مردم ایران کسی مبنایی منطقی ندارد. ادعا نمی توانند بکنند، تصور چنین ادعایی در جامعه بین المللی بی معناست. فضای امنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران از هم پاشیده است. پروژه امنیتی سازی ایران، به عنوان پروژه ای صهیونیست ها به آن دامن می زنند و شاید مقدار هزینه ای که برای آن شده است از حد حساب خارج باشد. برخی همسایگان ما متأسفانه، نیز مبادرت به سرمایه گذاری زیادی در پروژه امنیتی سازی ایران نموده اند. بنابراین در صورت توافق ایران و طرفین مذاکره هزینه های آنها بر باد می رود. و دیگرنخواهند توانست از پروژه ایران هراسی و شیعه هراسی برای پیشبرد اهداف شوم خودشان استفاده بکنند.این امروزه براثر مذاکره یک سال و نیم گذشته و حمایت و مقاومت مردم بزرگ ایران شکسته است. و من معتقدم که ما توانسته ایم مقاومت مردم ایران را تبدیل به یک کالای قابل عرضه در نظام بین الملل بنماییم. کالایی که برای ما امنیت آفرین است. کالایی که نفوذ آفرین و کاهش دهنده ی آسیب پذیری ماست. آثار عملیاتی آن نیز افزایش قدرت منطقه ای ایران است. در منطقه دیگر رقبا نمی توانند علیه منافع ایران وارد عمل بشوند. این امر در تحولات یک سال و نیم گذشته و در رخدادهایی که در کشورهای منطقه اتفاق افتاد قابل لمس است. از طرفی پروژه ی ایران هراسی به پروژه ای شکست خورده مبدل گشته است. فرایند معاملات با ایران، تبادل شرکت ها با ایران و رفت و آمدهای سیاسی به ایران نیز تعدیل شده است و تقاضاها افزایش یافته است.فضای صحبت با ایران و در مورد ایران تغییر اساسی یافته است.

گزاره چهارم

این گزاره نگاه به آینده و افق روشن این نگاه علیرغم وجود چالشها و فراز و نشیب هاست. آینده به سمت بهتر شدن است و هیچ گاه به سمت شرایط گذشته باز نخواهد گشت. شرایط قابل بازگشت به گذشته نیست. ساختار پروژه ی ایران هراسی که در دنیا به راه افتاده بود درهم شکسته است. ساختمان تحریمها دچار به هم ریختگی شده است. این شرایط قابل تکرار مجدد نیست. سیاست مقام معظم رهبری مبتنی بر اقتصاد مقاومتی ایران را آسیب ناپذیرتر کرده است و از برندگی تحریم ها علیه مردم کاسته است. با پیگیری این سیاست اقتصادی که اولویتهای دولت نیز می باشد فشار بر طرفین مذاکره در راستای رسیدن به توافق افزایش یافته است. ضمن اینکه ما اعتقاد داریم طرفهای مذاکره با ایران به این درس رسیده اند که باید با ایران مذاکره کنند به صورتی که رفتار آنها نیز نشان از همین موضوع دارد. نمود این واقعه حضور پنج روزه ی سه مقام ارشد وزارت خارجه امریکا، سه روز وزیر خارجه آلمان، دو بار وزاری خارجه انگلیس و فرانسه و در هر بار دو روز، چنین حجمی از مذاکرات و تعاملات شرایط برگشت به گذشته را غیر ممکن ساخته و اینده را روشن تر می نماید.

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :