تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - دولت ها، شرکت ها و انواع دیپلماسی

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.


دولت­ها، شرکت­ها و دیپلماسی


خلاصه ترجمه فصل چهارم از کتاب


INTERNATIONAL POLITICAL ECONOMY«


PERSPECTIVES ON GLOBAL POWER AND WEALTH


جفری. ای فِریدن (دانشگاه هاروارد) و دیوید. ای لیک (دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو)


David A.Lake   Jeffry A.Frieden


انتشارات روتلِج (Routledge)، ویرایش چهارم 2003»


«« ترجمه: جهانگیر حیدری»»


تغییرات اقتصادی بین­الملل بازتاب­هایِ پرشماری در تعاملات و اندرکنش­­های بین دولت­ها و شرکت­های چند ملیتی داشته است، از انواع این بازتاب­ها، پیدایشِ انواع جدیدی از دیپلماسی در صحنه­ی بازی بین­الملل است.


استرینج چگونگیِ تأثیرگذاریِ عواملی چند از قبیل: پیشرفت­های تکنولوژیکی، سیالیت و رشد سرمایه، کاهش بهای ارتباطات و تسهیل­سازیِ شرایط حمل و نقل و... از این دست می­باشند که به نوبه­ی خود به بروز بازیگرانی جدید همچون مؤسسات بازرگانی، شرکت­های چند ملیتی و... با هدف فعالیت در سطح جهانی منجر شده است. روند چنین شرایط پیش­آمده­ای از قرار ذیل است:


 


                                                      


تغییرات ساختاری در تولیدات:


مفسران معتقدند، تغییرات سیاست جهانی و اقتصاد سیاسی جهانی داری ریشه­های مشترکی می­باشند. در این ارتباط به تغییراتی همچون آزادی­های اروپای مرکزی، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اشاره می­گردد. نیز چرخش کشورهای آسیای شرقی و بسیاری از کشورهای در حال توسعه از دولت میلیتاری و استبدادی به دولت­های دموکراسی­گرا قابل از این دست می­باشد. به عبارت دیگر نیروهای محرکِ تغییر آفرین عبارتند از: میزان شتاب و هزینه­های تغییرات تکنولوژیکی، که به نوبه خود در سطحی بین­المللی موجبات تولید انبوه و پراکندگی صنعت در کشورهای تازه صنعتی شده را فراهم نمود. نیز افزایش تحرک سرمایه و سیالیت آن پراکندگی صنعت را سریعتر و آسان­تر نموده و از طرفی، تغییرات ساختاری صورت گرفته در علم و دانش که به افزایش ارتباطات فراملیِ ارزان و سریع و افزایش آگاهی مردم از این پتانسیل منجر شده است، این امر به نوبه خود به بهبود شرایط اقتصاد بازار منتج شده است، چنین ریشه­های مشترکی در بسیاری از کشورها زمینه­های شکل­گیری تقاضاها به منظور ایجاد دولت­های دموکراتیک و انعطاف­پذیری در امورات اقتصادی را مهیا نمود. در حالی که یک اقتصاد دستوری از چنین توانایی و پتانسیلی برخوردار نیست.


تغییرات اساسی در ماهیت دیپلماسی


الف: دیپلماسی دولت ـ شرکت


نتیجه نهایی تغییرات ساختاری پیش گفته آن است که در حال حاضر رقابت فزاینده و شدیدی در میان کشورها برای سهیم شدن در بازار جهانی شکل گرفته است. ورود به این عرصه ی رقابت، دولت ها را مجبور نموده است در دو جنبه به چانه زنی و معامله با شرکت ها بپردازد، نخست اینکه با شرکت­های خارجی به منظور اقناع و کسب نظر موافق آنها به منظور همکاری ها و شراکت های اقتصادی و تولیدی در قلمرو تحت نفوذ آنها، دوم با شرکت ملی به منظور اقناع و کسب رضایت آنها با هدفِ جلوگیری از مهاجرت آن شرکت ها به طور کامل از کشور. شرکت های چند ملیتی به مرکز فرماندهی ای مبدل گشته اند که مجهز به زرادخانه ای از سلاح های اقتصادی می باشند، بدین دلیل کشورها آرزوی تصاحب بازار سهام جهانی شرکتهایی را در سر می پرورانند.


ب: دیپلماسی شرکت ـ شرکت


در این نوع دیپلماسی، تعامل و چانه­زنی بین شرکت­ها با هم شکل می­گیرد. حاصل و خروجیِ چنین تعاملی ممکن است مشارکت بیشتر و یا تشکیل اتحادیه­هایی باشد. بدین منظور شرکت­ها به صورت موقت یا دائم نیازهای متقابل یکدیگر را پوشش می دهند تا احتمال موفقیت خود در سهام بازار جهانی را افزایش دهند.


نقش­آفرینی شرکت­های چندملیتی به عنوان بازیگران مؤثر در مسیر آینده روابط فراملی


شرکت­ها به مثابه دیپلمات


استراتژیِ شرکتها در انتخاب کشورهای میزبان برای سرمایه گذاری یا انتقال سرمایه و تکنولوژی، امروزه تأثیر بسزائی در توسعه سیاست­های اقتصادی جهانی ایفا می­نماید. و این تأثیر به طور فزاینده­ای ادامه خواهد داشت. هنر سیاسی برای مدیران شرکتها به عنوان دیپلماتهای دولت، موجب تدبیر توافقات می گردد، چنین تدبیری ممکن است توافقات را به مدت طولانی تری سرپا نگه دارد. نیز اصولاً با وجود ایجاد تغییرات در دیگر روابط و چانه زنی ها، جلب رضایت طرفهای چانه زنی به سادگی نخواهد بود. امروزه در ائتلافهای سیاسی بین احزاب، دولت ها و گروه های اجتماعی، نیروی کار و کم و کیف آن موضوع تأثیرگذاری است. این موضوع یعنی نیروی کار، به همان انداز بین دولتها و شرکت های خارجی و بین شرکتها با یکدیگر نیز تأثیرگذار است. پرشماری متغیرها در امر چانه زنی بین این بازیگران امری بدیهی است.


نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :