تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - آسیب های ناشی از کنشِ سیاستمدارن رویاگرایِ تقابل جو در عرصه سیاست خارجی

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.


در کشورهایی که چنین سیاستمدارانی سکان دارِ سیاست گزینی و سیاست سازی در عرصه سیاست خارجی می باشند، بیشتر شاهد لذت رهبران از کامجویی بحران سازانه برای غرب هستیم، تا اعتلاء قدرت و منافع ملی کشور خود. لیبی در گذشته و کره شمالی و کوبا از زمره این کشورهای رویاگرا هستند. در این دسته از کشورها نه مقدورات یا توانایی های ملی مورد توجه قرار می گیرد، و نه محذورات و محدودیت های بین المللی. این رهبران همانند توده های سر خورده ای عمل می کنند که، آسیب رساندن به اتومبیل و یا ساختمان گرانقیمتی در شمال شهر، گاه به قیمتی گران، به تخلیه روانی صرفاً خود دست می زنند، و نه آنکه اقدامی مفید به نفع کشور خود انجام دهند.

نگرش رویاگرای ضد وابستگی مورد تائید نظریه پردازان چپ نگاه وابستگی است. اما با عنایت به رویکرد عملگرایانه ای که کشورهای اسیای جنوب شرقی و چین و هند به کار بردند، موضع تجدید نظر شده افرادی چون گوندر فرانک و اندیشمندان راستگرای نظریه وابستگی تقویت شد. برخلاف رویاگران، این دسته از اندیشمندان هشدار داده اند که با رویاگرایی، حلقه وابستگی تنگ تر خواهد شد، و یا حتی احتمال دارد که کشور درگیر تقابل جویی فرصت سوز شود. توصیه تجدید نظر طلبان چپ پیشین این است که می توان با تدبیر از وابستگی به «وابستگی متقابل» گذر کرد. برخلاف تحولات در کشورهای موفق به تحول، در کشورهای ستیزه جود، شاهد ظهور هم نگرش ضد آمریکایی و هم مهاجرت نخبگان آنان به کشورهای غرب از جمله آمریکا هستیم. از سویی احساسات ضد آمریکایی در بین حاکمان سیاسی کشورهایی چون ایران، ونزوئلا، زیمباوه در دهه اول قرن بیست و یکم ادامه دارد. از سوی دیگر، موازنه قدرت نرم موجب شده است تا ایران گوی فرار نخبگان را از یاران استراتژیک خود ربوده، و در صدر کشورهایی قرار گیرد که فرار نخبگان از آن در جهان ثبت شده است.

بر اساس گزارش 2009 صندوق بین المللی پول، ایران رتبه اول را در آمار مهاجرت نخبگان از میان 91 کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته دنیا را کسب کرده است. صندوق بین المللی پول در این مورد گزارش داده است که سالانه حدود 180 هزار ایرانی تحصیلکرده به امید زندگی و یافتن موقعیت های شغلی بهتر از کشور خارج می شوند. این صندوق بین المللی  در گزارش خود می افزاید که رقم خروج حدود 180 هزار نخبه تحصیلکرده از ایران، به معنی خروج سالانه 50 میلیارد دلار ارز از کشور است. طبق این آمار، هم اکنون بیش از 250 هزار مهندس و پزشک ایرانی، و بیش از 170 هزار ایرانی با تحصیلات عالیه در آمریکا زندگی می کنند و طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال 1387 روزانه 3 نفر با مدرک دکتری، 15 نفر با مدرک کارشناسی ارشد، و 5475 نفر با مدرک کارشناسی از کشور مهاجرت کرده اند.

منبع : سیف زاده، سید حسین (1389)؛ اصول روابط بین الملل (الف و ب)، تهران: نشر میزان، چاپ ششم. صفحه 315

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :