تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - دولت های بر آمده از انتقال قهرآمیز قدرت و چرخه ی مولد بحران

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

دولت های برآمده از انتقال قهرآمیز قدرت که فاقد حمایت های مردمی می باشند، با بحران آفرینی های پی در پی چرخه مولد بحران تولید می کنند. در نتیجه، شاهد برپایی جنگ قدرت در این دسته جوامع دستخوش دگرگونی در انتقال قهرآمیز قدرت خواهیم بود.

همان گونه که چارلز تیلی می گوید: «جنگ دولت را می سازد و دولت نیز جنگ را خواهد ساخت». در نتیجه یک رابطه مکانیکی بین برپایی جنگ، خشونت و بحران و زایش دولت بحرانی در این دسته جوامع پدید می آید. مسلماً بحران می تواند مانعی بر سر راه توسعه دولت باشد. به عبارت دیگر، فرایند دولت سازی با موانع عدیده ای روبرو خواهد بود. در پی انتقال قهرآمیز قدرت، نیروهای نظامی، امنیتی و حزبی بر سر کار می آیند و شاهد افول و ظهور دولت ها یکی پس از دیگری در پی بحران های متوالی خواهیم بود.

حافظه تاریخی گواهی نمی دهد که بحران و جنگ (داخلی و دولتی) به توسعه قدرت دولتی و مهندسی دموکراتیک قدرت انجامیده باشد! زیرا سازمان دولتی مرکب از کنش ها و کنش گریهای متعددی است که تحت فرماندهی و هماهنگی ماشین جنگی قرار دارد. برای مثال، کودتاهای پی در پی در عراق و به دنبال آن تثبیت قدرت دولتی بعثی در ا ین کشور از اواخر دهه 70 میلادی نتیجه ای جز جنگ 8 ساله با ایران، حمله نظامی به کویت، جنگ 1991 آمریکا علیه عراق و سرانجام اشغال کشور در سال 2003 و جنگ و خشونت داخلی نداشت. در چنین فضایی، روابط نظامیان و غیر نظامیان و جهش سیاست های نظامی و امنیتی شدن می توانند از جمله موانع عمده در تحقق دولت مدرن و نیز منبعی بحران زا در کشور محسوب شوند. امروزه بسیاری از کشورهای خاورمیانه و آفریقا از این موانع رنج می برند.

بنابراین، اشاعه بحران در پی انتقال قهرآمیز قدرت ناشی از ظهور و بروز پدیده های نظامی و امنیتی شدن در جامعه است. جنس و نوع این نوع موانع نیز از نوع بحران مشروعیت است. بحران اعتماد و بحران مشروعیت از فقدان دموکراسی ناشی می شوند. بر اساس تئوری دموکراسی، اراده عمومی و خواست ملی معمولاً اجازه قدرت یابی گروهی از مردم را در پی زیر پا گذاشتن حقوق ملی نخواهد داد. تئوری دموکراسی بر انتقال صلح آمیز قدرت از طریق انتخابات، تقویت نهادگرایی و احترام به قانون اساسی پافشاری می کند. در چنین شرایطی، راه های انتقال قهرآمیز قدرت بسته می شود و کنترل نهادها مانع از بر هم خوردن اوضاع می شود.

منبع:

واعظی، محمود (1390)؛ بحران های سیاسی و جنبش های اجتماعی در خاورمیانه نظریه ها و روندها، تهران: دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، صفحات 45 و 46

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :