تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - بحران های ناشی از فضای های مجازی و بازتاب های واقعی (واقعیت پایه)

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

امروزه پیشرفت تکنولوژی و گسترش رسانه های جمعی، تحولات زیادی را در ارتباطات و عرصه های گوناگون فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و... در نواحی شهری به وجود آورده است.  در این میان اینترنت در کنار دیگر کارکردهایش، از یک سو آگاهی افراد را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر آنها را در مناسبات اجتماعی درگیر می‌کند و از آنجایی که فضای عمومی شهری برای گفتگو به ندرت وجود دارد، فضای مجازی به عرصه‌ای برای گفتگو تبدیل شده است. چنین فضایی به نظر می رسد با دو کارکرد متفاوت بسترهای تأثیرگذاری را مهیا نماید، از طرفی تدارکات گردهمایی های خیابانی در فضای واقعی را به سهولت مهیا می سازد و از طرفی در زمینه ی تخلیه ی هیجانات و اضطراب های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کاربران یا شهروندان نقش آفرینی می کند که در نهایت ممکن است شهروند در فضای واقعی منفعلانه حضور و ظهور می یابند.

یکی از این فضاها که مخاطبان زیادی را جذب کرده است، شبکه‏های اجتماعی هستند. این شبکه‏ها ، فضایی ایجاد کرده اند که کاربران می توانند به جبران محدودیت‏ها و موانع فضای واقعی زندگی بپردازند و فرصتی برای تعاملات و ارتباطات ایجاد شده است. از جمله کارکردهای شبکه‌های اجتماعی می‌توان به شکل گیری جرائم و تغیر در فضاهای شهری اشاره کرد. از دیگر کارکردها تعاملات و برنامه ریزیهای مجازی برای حضور و ظهور بازیگران در فضای واقعی می باشد. نمونه ی آن تشکیل گروه های صنفی و صفحات مربوط به اصناف و گروه های قومی و مذهبی و... می باشد.

آنچه در این تحولات قابل توجه هست، نقش رسانه های ارتباط جمعی و بخصوص شبكه های اجتماعی در اطلاع رسانی و گسترش این تحولات می باشد که نقش این شبکه ها را در تحولات سیاسی و اجتماعی، بیش از پیش شایسته تحقیق و پژوهش می کند. در این میان، نخست شهرها به لحاظ اینکه از تاثیرگذارترین کلان شهرهای خاورمیانه محسوب می شود، ضروری است تا نقش شبکه های اجتماعی به طور خاص در این شهر مورد بررسی قرار گیرد. لازم به ذکر است که تکنولوژی های جدید و گوشی های هوشمند در قالب نرم افزارهایی چون، واتس آپ، وایبر، تلگرام و... دسترسی به فضای مجازی را به مراتب تسهیل نموده اند. میزان تأثیرگذاری چنین نرم افزارهایی چنان است که نه تنهای فضای واقعی، بلکه فضاهای مجازیِ قدیمی تر همچون تویتر، فیس بوک و... را به رده های پایین تر کشانده است.

اما به هر حال، امروزه فضایی جدید وارد ادبیات اجتماعی سیاسی گردیده است که از آن به عنوان فضای مجازی یاد می شود ، فضای مجازی فاقد محدودیت های عرصه های ژئوپلیتیکی جغرافیایی می باشد ، در این عرصه مرزهای سیاسی کم رنگ، سرعت سیر اطلاعات و شایعات به مراتب شتابان تر، قدرت سرکوب و استفاده ی سخت افزارانه و اجبارانه ی حکومت محدود، نحوه ارتباط نخبگان سیاسی با توده مردم آسانتر، امکان شکل دادن به افکار عمومی راحتتر و امکان دخالت قدرتهای فرامنطقه ی و رقبای ژئوپلیتیک منطقه ای در تاثیر گذاری بر جریانات سیاسی داخلی و شکل دادنِ  معنا دار به مطالبات سیاسی مهیاتر می گردد. از طرف دیگر انعکاس مبارزات و مطالبات قانونی و تقابل غیرانسانی حکومتهای غیر دموکراتیک در فضای مجازی (مانند آنچه در میدان تحریر مصر اتفاق افتاد) می تواند منجر به سلب مشروعیت بین المللی یک حکومت گردد و ائتلافی جهانی بر علیه آن کشور را رقم بزند. با توجه به این ویژگی های ژئوپلیتیکِ فضای مجازی ، امروزه نظام های غیر دموکراتیک با چالش هایی اساسی روبرو گشته و اگر این نظام های سیاسی انعطاف مثبتی در مقابل مطالبات سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی شهروندان نداشته باشند دیر یا زود با چالش تحولات انفجاری و انقلاب مواجه می گردند.

به دیگر سخن، اگر چه بحران های شکل گرفته و برخاسته ریشه در فضایی مجازی دارند، اما بازتاب های آن خواه ناخواه واقعی و چالش های برخاسته از آن واقعی و با راهبردهایی واقعی و مبتنی بر واقعیت های جامعه باید پاسخ داده شود.


نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :