تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - آیا ایران به کشور ارواح تبدیل خواهد شد؟

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394

آیا ایران به کشور ارواح تبدیل خواهد شد؟

نویسنده: جهانگیر حیدری   طبقه بندی: جغرافیای سیاسی، 

انسان‌ها به تجربه و در طی زمان، هنجار‌هایی برای زندگی پدید آورده‌اند تا بتوانند با به کار بستن آن‌ها با اوضاع و احوال گوناگون سازگار شوند. هر قومی گنجینه‌ای از حکمت فراهم آورده که معمولاً در مجموعه‌ای از ضرب‌المثل‌ها بازگو می‌شود و از نسلی به نسلی دیگر انتقال می‌یابد. با تبدیل این ضرب‌المثل‌ها به قواعد زندگی، آدمیان دیگر زحمت اندیشیدن به خود نمی‌دهند و این آسایش فکری را همۀ گروه‌های اجتماعی می‌ستایند. بدین‌سان، هر فرد، هر طایفه و هر ملتی کم و بیش می داند چه باید بکند و چه نباید بکند و برای توجیه آنچه می‌کند، فرمول‌های آماده‌ در اختیار دارد. اما بدبختانه این فرمول‌ها برای جهانی پدید آمده‌اند که دیگر جهان ما نیست. این سخنان را آلبر ژاکار، دانشمند فرانسوی، متخصص ژنتیک جمعیت، نزدیک به سی سال پیش گفته است. او در سپتامبر سال گذشته در 88 سالگی در پاریس درگذشت.

اکثریت ایرانیان هنوز از ابعاد واقعی فاجعۀ‌ محیط زیستی که کشورشان را تهدید می‌کند، آگاهی درستی ندارند. شاید برخی از شما شنوندگان گزارش تکان‌دهندۀ عیسی کلانتری، مشاور رئیس جمهوری ایران، را دربارۀ وضع محیط زیست در ایران خوانده باشید. بنا به آن گزارش، بزرگ‌ترین خطری که ایران را در سال‌های آینده تهدید می‌کند، خطر کم‌آبی است. بیلان منفی برداشت آب در آغاز انقلاب زیر صد میلیون متر مکعب بود، امروز به 11 میلیارد متر مکعب رسیده یعنی 110 برابر شده است. تمامی پیکره‌های طبیعی آب خشکیده‌اند. دریاچۀ ارومیه، بَختگان، تَشک، پریشان، کافتَر، گاوخونی، هورالعظیم، هامون، جازْموریان و دیگر دریاچه‌ها یا نابود شده‌اند و یا رو به نابودی‌اند. به گفتۀ عیسی کلانتری اگر این وضع اصلاح نشود، ایران در سی سال آینده کشور ارواح می‌شود.

ایرانیان از سال‌های نخستینِ انقلاب برای تولید بیشتر، بی حساب چاه زدند و آب‌های زیرزمینی کشور را از میان بردند و ندانستند که با این کار منابع زاینده را به منابع نازا تبدیل می‌کنند. به گفتۀ عیسی کلانتری، ایران دارد به کویر تبدیل می‌شود. در کویر اگر باران هم ببارد دیگر ثمری ندارد، زیرا سفرۀ آب زیرزمینی خشک شده است. در 25 سال آینده زیستن در مناطق جنوب البرز و شرق زاگرس ناممکن خواهد شد و ساکنان این مناطق باید مهاجرت کنند. اما کجا؟ از 78 میلیون جمعیت ایران 45 میلیون آواره خواهند شد. خشک شدن دریاچه‌های کشور نیز نتیجۀ ندانم‌کاری‌ دولت و آزمندی گروه‌هایی از مردم بود. برای مثال، خشک شدن دریاچۀ ارومیه سه علت اساسی داشت. نخست، 380 هزار هکتار زمینی که پس از انقلاب بر زمین‌های کشاورزی آن منطقه افزودند. دوم، 24 هزار چاه بی‌مجوز که کشاورزان زدند و سوم، 72 سد کوچک و بزرگ که خود دولت در آن منطقه ساخت.

از شرح آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ دیگر می گذرم و به گفتن این نکته بسنده می‌کنم که سال‌هاست این مشکل نیز به یکی از مشکلات ناگشودنی ایران تبدیل شده است. می‌دانید که بر اثر آلودگی هوا در ایران هر سال چندین هزار ایرانی می‌میرند و چندین هزار بستری می‌شوند. روزنامه‌های رسمی کشور در توضیح علت‌های این مشکل بزرگ آشکارا از ندانم‌کاری مسئولان و آزمندی برخی از صاحبان ثروت سخن می‌گویند. بر طبق آمارهای رسمی هر ماه به طور میانگین 277 ایرانی بر اثر آلودگی هوا می‌میرند. عیسی کلانتری در پایان گزارش خود رو به مسئولان کشور می‌گوید: حرف‌های سیاسی را رها کنید. مسئلۀ اصلی کشور فاجعۀ محیط زیستی است که نه چپ می‌شناسد، نه راست و نه دشمن خارجی.

این برنامه را با سخنانی از آلبر ژاکار، دانشمند فقید فرانسوی، آغاز کردم. بگذارید چند جمله‌ای هم از جارِد دایموند، دانشمند 76 سالۀ آمریکایی، بیفزایم. می‌گوید : نگران از ویرانگری‌های بشر در محیط زیست، به مطالعۀ تاریخ تمدن‌هایی پرداختم که با نابود کردن منابع طبیعی‌شان از میان رفتند. در این مطالعه به چندین مورد بوم‌کُشی (اِکوسید) برخوردم، یعنی به مواردی که آدمیان محیط زیست خود را نابود کردند و سپس خود از میان رفتند. جامعۀ وایکینگ‌ها در جزیرۀ گرینلند در آغاز بسیار شکوفا بود، اما در حدود قرن چهاردهم میلادی خاموش شد. چرا؟ به سبب آنکه وایکینگ‌ها برای فراهم آوردن هیزُم و ساختن خانه، درختان جنگل‌های قطب شمال را بریدند و رفته رفته محیط زیست خود را ویران کردند. درحالی که همسایگان‌شان، اسکیموها، برای روشنایی و گرم کردن خود به تجربه آموخته بودند که باید از چربی بالِن استفاده کنند.

 


نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :