تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - القاعده چالش اساسی استقرار نظام فدرالیسم در یمن (قسمت اول)

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

سازمان تروریستی القاعده كه دیرزمانی است در یمن فعال است، در دو سال اخیر به شكل قابل توجهی بر دامنه فعالیت های خود در این كشور افزوده است. ریشه های القاعده در یمن به زمان جنگ شوروی ـ افغان 1979 تا 1989 باز می¬گردد. یمن پس از عربستان سعودی دومین منبع عمد ه تأمین مبارزان اسلام گرا علیه شوروی در افغانستان بود. هزاران یمنی در افغانستان در آن دوره مبارزه كرده و در كمپ های القاعده آموزش دیدند (Dwyer,2010). با پایان جنگ افغانستان که هم زمان با وحدت یمن صورت گرفت، مبارزان یمنی به کشور خود بازگشتند. در این دوره با دگرگونی موضع القاعده از همکاری با ایالات متحده در افغانستان تا رویارویی با ان پس از جنگ 1991 آزادسازی کویت، ستیزه جویان یمنی القاعده نیز مبارزه با آمریکا را سرلوحه فعالیت خود قرار دادند.

بنابراین یمن در طول چند دهه گذشته به طرز چشم¬گیری شاهد رشد تروریسم جهانی شده است كه به طور عمده با عملیات های القاعده شاخه یمنی متمایز می¬شود. در دوران رهبری ناصرالهاشمی و با كمك های اولاكی گروه به طور رسمی در سال 2009 با سازمان القاعده شاخه شبه جزیره ادغام شد. حتی قبل از حوادث 11 سپتامبر 2001م، یمن مركز رفت و آمد اعضای سازمان مجاهدین افغانستان بود و به محل اصلی اقدامات هماهنگ سازی برای انجام بمب گذاری در ایالات متحده تبدیل شده بود. یمن هم چنان این نقش خود را در طول حوادث 11 سپتامبر و پس از آن حفظ كرده است. پس از این حملات، ایالات متحده از سازمان القاعده به عنوان عامل اصلی انجام عملیات در یمن و شاخ آفریقا یاد كرد و اعلام نمود كه آن ها درصدد ضربه زدن به منافع آمریكا در داخل این كشور هستند. بعدها عملیاتهای ضدتروریستی در یمن از سال 2002 م شروع شد. در

این راستا نیروهای نظامی و امنیتی صنعا نیز با آمریكا همكاری داشتند. این عملیات¬ها شامل طرح¬ریزی و اجرای تهاجمات مشترك هوایی علیه مواضع دشمن مشترك آن¬ها می¬شد. دولت ایالات متحده كمك¬هایی را به صورت نظامی و غیرنظامی برای یمن فراهم می كرد تا در عملیات هوایی، واشنگتن را یاری نمایند.

یکی از اولین عملیات القاعده در یمن که پیش از سپتامبر 2001، ایالات متحده را متوجه خطر یمن کرد، حمله اکتبر 200 نیروهای القاعده به ناو جنگی یو اس اس کول ایالات متحده در بندر عدن بود که به کشته شدن 17 سرباز امریکایی انجامید (صادقی و احمدیان، 1389: 268).

فعالیت های القاعده در یمن در سال 2009 مؤید این ادعاست. یکی از مهم ترین عملیات القاعده علیه ایالات متحده در این سال که در صورت موفقیت می توانست تلفات فراوانی بر جای بگذارد، تلاش یک جوان نیجریه ای برای منفجر کردن یک هواپیمای مسافربری بر فراز دیترویت در جشن های سال نو دسامبر 2009 بود. این جوان در یمن آموزش دیده و برای انجام عملیات مورد نظر از سوی فعالان محلی القاعده در یمن مجهز و اعزام شده بود (Guardian, Jan,2010: 24).

در واقع پس از ۲۲ سپتامبر، آمریكا و هم پیمانانش القاعده را از افغانستان بیرون راندند و پس از آن در پی انجام عملیاتی کلیدی، توسط حملات هوایی در پاکستان، القاعده پایگاه عملیاتی جایگزینی را برای زمانی که گروهش مجبور به ترك جنوب آسیا شود، در نظر گرفت؛ محل انتخابی یمن بود. كاهش فعالیت القاعده در عراق به خصوص پس از تأسیس شوراهای بیداری و مقابله عشایر سنی مذهب عراق با القاعده، موجب شد ستیزه¬جویانِ این سازمان در جست وجوی فضاهای تازه ، مجدداً متوجه موقعیت و فضای سیاسی و اجتماعی مناسب یمن شوند. به باور بسیاری از ناظران پس از پاكستان و افغانستان دو نامزد اصلی فعالیت¬های آینده القاعده، یمن و نیز سومالی می¬باشد (Cordesman,2010).

نیز یمن برای القاعده دارای مزایای مشابه سودان بود. برای کسانی که به تازگی عضو این گروهك شده بودند، یمن تبدیل به کشوری شده بود که افراد تحت تعقیب عملیات های القاعده از عربستان به آنجا می گریختند و همین امر باعث شده بود، پیش از انجام هرگونه انتقال، محل جدید استقرار مملو از فداییان این گروهك شود. از سوی دیگر فضای قابل توجهی که دولت یمن کنترلی بر آن نداشت در این کشور کاملاً قابل دسترس بود. با در نظر گرفتن تحرکات حوثی ها در شمال، حضور جنبش تجزیه طلب در جنوب و دولتی ضعیف در میانه، یمن دقیقاً همان همسایه پرهرج و مرج و ناآرامی بود که یك سازمان تروریستی می توانست به راحتی در آن مستقر شده و در نهایت شكوفا شود.

نكته اینجا است که برای تروریست های خواهان پناهگاه، یمن پر بود از «مكان، مكان و مكان».این کشور در نقطه تقابل خاورمیانه و شمال آفریقا واقع شده و درست در کرانه خلیج عدن، سومالی قرار دارد، کشور ناکام دیگری که همسایه مهربان دیگری را در خاك خود جای داده: گروه شبه نظامی افراطی و ترویستی الشباب، القاعده در شبه جزیره عرب به خوبی در مناطق قبیله ای یمن مستقر شده و یكی از شاخه های آن با نام واحد عملیات خارجی، تلاش های خود را بر فعالیت های برون مرزی القاعده متمرکز کرد. دست کم سه حمله القاعده به آمریكا را می توان مربوط به واحد عملیات خارجی دانست که در یمن مستقر بودند. براساس گزارش های منتشر شده انور الاولاکی که متولد آمریكا است، سرکرده این واحد بود و دولت آمریكا دستور دستگیری و قتل وی به عنوان فردی خطرناك را صادر کرد.

با کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر اصلی القاعده برخی مقامات عقیده دارند که گروه العولقی اکنون بزرگترین تهدید القاعده علیه آمریكا و دیگر کشورهای غربی است. شهر زنگبار یمن مرکز استان ابین، پایگاه این شبكه تروریستی در یمن شناخته شده است و در دست جنگجویان القاعده افتاده است. این گروه که خود را انصار الشریعه می نامند کنترل شهر زنگبار را در اختیار گرفته و با وجود تلاش نیروهای دولتی، موفق نشدند این شهر را باز پس گیرند.

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :