تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - القاعده چالش اساسی استقرار نظام فدرالیسم در یمن (قسمت دوم)

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

برخی بر این باورند که فعالیت القاعده در یمن یک نگرانی غربی است و دولت یمن بیش از آنکه به آن به مثابه یک تهدید بنگرد، آن را فرصتی برای به دست آوردن کمک های نظامی می داند (َAltarman,2010). هرچند چنین مسئله¬ای می تواند پرتوی بر واقعیت بیفکند، اما نمی توان مدعی شد فعالیت فزاینده القاعده نگرانی صنعا را در پی نداشته است. افزایش فعالیت القاعده، با توجه به سابقه فعالیت این سازمان تروریستی علیه کشورهای میزبان، در بلند مدت چالش عمده¬ای متوجه صنعا می سازد که در صورت عدم تحرک به تدریج توان دولت یمن در فایق آمدن بر این چالش را خواهد کاست ()، به نظر می رسد امروزه این تحلیل به واقعیت مبدل گشته باشد، تحت تأثیر معضلات پرشمار سیاسی ـ اجتماعی و اقتصادی در کشور یمن، حفره های دولت در عرصه¬ی جغرافیایی این کشور روز به روز یمن را به مکانی امن برای فعالیت القاعده مبدل ساخت، این سازمان و گروه تروریستی امروزه در یمن ریشه دوانده و به عنوان چالشی اساسی به منظور برقراری فدرالیسم قلمداد می گردد، چرا که چنین نظامی نظارت حکومت مرکزی را تضعیف و فضایی جغرافیایی برای فعالیت این گروه فراهم می نماید (صادقی و احمدیان، 1389: 269).

حال القاعده¬ی اصیل با القاعده¬ی داعشی شده تفاوت¬های بسیاری دارد. یکی از عمدهترین این تفاوت¬ها این است که القاعده¬ی اصیل معتقد است که اولویت در قتال با کافر بعید و نه مرتد قریب است. نمونه¬ی عینی کافر بعید را می¬توان آمریکا و استعمارگران غربی دانست. مرتد قریب در منظر آنها شیعیان حاضر در منطقه می¬باشند. اولویت قتال برای القاعده¬ی اصیل آمریکا بود نه شیعیان، منتها از زمانی که سرویس¬های امنیتی سوار بر القاعده شده و جهت برخی از شاخه¬های آن را به¬ویژه شاخه¬ی «ابومصعب زرقاوی» (که فرزندان او داعش را تاسیس کردند تغییر دادند)، اولویت قتال جابجا شد. این امر، برنامه¬ی سرویس¬های امنیتی و کاملاً استکباری و استعماری میباشد. القاعده¬ی غیراصیلی که متاسفانه اکنون در یمن قدرت زیادی دارد و در قالب¬های مختلفی از جمله انصار الشریعه معروف است و هماکنون نیز در حال جنگ با انصار الله می¬باشد،القاعده¬ی انحرافی است و اولویت قتال آن با شیعیان (به قول آنها روافض یا مرتد قریب) و نه آمریکا است(سراج و نیکی ملکی، 1394: 6)

بنابراین القاعده با توجه به حمایت عربستان از آنها از جمله رساندن بسته¬های مهمات به آنها فعال است و در برخی استان¬ها نفوذ دارد. در واقع همان بحثی که برای داعش در عراق دارد صورت می¬گیرد، در مورد القاعده¬ی یمن نیز دارد رخ می¬دهد (همان:7).

با توجه به سوابق تاریخیِ فعالیت¬ها و کنش¬های گروه¬ها و شاخه¬های منشعب از القاعده، و با توجه به دیدگاه¬های تکفیری ـ سلفی آنها، استقرار القاعده و گروه انصارالشریعه در یمن یکی از آفت¬ها و چالش¬های بزرگ بر سر راه استقرار نظام فدرالیسم در یمن قلمداد می¬گردد، لازم به ذکر است که استقرار چنین گروه و مهیا بودن فضای جغرافیاییِ فعالیت آنها، روزنه¬ای برای نفوذ و دخالت¬های عربستان سعودی در یمن باز گذاشته و شرایط یمن را به سمت و سویی در آینده هدایت خواهد نمود که در عراق افتاد.

با توجه به مطالب فوق به چند دلیل حضور و فعالیت القاعده و گروه های منتسب به آن آسیب و چالشی اساسی برای استقرار نظام فدرالیسم در یمن به حساب می آید؛ در واقع با حضور این گروه نظام فدرالیسم نه تنها مشکلی از مشکلات کشور یمن را حل نخواهد کرد، بلکه باعث تعمیق و ازدیاد معضلات و مشکلات این کشور می شود، دلایل به قرار ذیل اند:

1. با توجه به اینکه در شرایط فدرالی نظارت حکومت مرکزی بر اطراف و اکناف ضعیف و یا چند لایه می گردد، در این شرایط فضای فعالیت القاعده امن تر می گردد.

2. القاعده به صورت اعلامی و عملی داعیه ی مبارزه با غرب و بخصوص آمریکا را داشته است، در شرایط استقرار نظام فدرالی در یمن، جانبداری آمریکا از اقلیم یا ایالتی خاص بر علیه القاعده یا ایالتی که القاعده در آن فعالیت دارد تشدید می گردد. در این شرایط بروز جنگ تمام عیار داخلی دور از ذهن نیست.

3. القاعده و گروه های تکفیری همواره جنگ با شیعیان را سرلوحه کار خود داده اند، تجمع شیعیان و القاعده در کشور یمن با نظام حکومتی فدرال غیرقابل تصور است.

4. با توجه به ایدئولوژی القاعده و دستور کار بنیادگرایانه و سلفی آنها، این گروه با هرگونه نظام دموکراتیک پایه یا فدرالیسم سرسازگاری نخواهند داشت، و فقط در این شرایط فضای فعالیت آنها با گشودگی و حاشیه امنیت بالاتری مواجه می گردد.

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :