تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - ژئوپولیتیک دشمن خیالی

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

شنبه 18 مهر 1394

ژئوپولیتیک دشمن خیالی

نویسنده: جهانگیر حیدری   طبقه بندی: جغرافیای سیاسی، 


ژئوپولیتیک دشمن خیالی


گفتمان دشمن خیالی با ایجاد مرزهای نمادین میان «ما» در برابر «آنها» متناسب با اهداف نظام های گفتمانی برسازنده آن در هر مقطع زمانی کارکردهای مختلفی دارد. گفتمان دشمن فرضی به طور طبیعی متضمن نوعی سلطه ی درونی است. نظام های گفتمانی با استفاده از تصویر ژئوپولیتیکی دشمن خیالی، جهانی برده و ساکن را پدید می آورند و زور و قدرت را جایگزین استدلال می کنند، اما مدعی می شوند که مستدل سخن می گویند. آنها با توسل به دشمن خیالی تلاش می کنند تا مشروعیت خود را به طور اقناعی به دیگران بقبولانند و در این میان هر قدر قدرت دشمن سازی آنها بیشتر باشد و توسط فن آوری های مختلف گستره ی بیشتری بیابد، کانون قدرت با دوام تری تأسیس می شود، چرا که انسان چونان حیوانی بی اراده در برابر این گونه گفتمان ها تسلیم شده و خود را فقط در تصویری که این گفتمان برای آنها تدارک دیده است، مشاهده می کند.


شاید گفته شود که ماهیت اخلاقی دشمن همواره مورد تردید است، اما تأثیر و سودمندی این مفهوم به حدی است که به اعتقاد جونز و همکارانش «تمامی ملت ها به چنین فرایندی اقدام می کنند.


فردریک هارتمان مفهموم « دشمن» را به عنوان عاملی مؤثر برای درک نظام روابط بین المللی مورد مطالعه قرار داده است. او می گوید: در روابط ژئوپولیتیکی گرایش خاصی نسبت به گفتمان «دشمن» وجود دارد. اغلب کشورها به سبب تأثیر انسجام بخش داشتن «دشمن»، از این مفهوم روگردان نیستند. او در ادامه می افزاید:


به ندرت می توان تصور کرد که یک ملت هراسی از مورد حمله قرار گرفتن نداشته باشد، بلکه در عمل همیشه یک دشمن واقعی وجود دارد. توجه خاص به دشمنان بالقوه اولین ویژگی نظام و محیط بین الملی است که دولت ها باید آن را مد نظر قرار دهند. در واقع، این رفتار در نظام بین المللی طبیعی است، هرچند فهرست دشمنان ملت همواره در حال تغییر می باشد. با چنین فهرستی، ملت می تواند قدرت خود را توجیه کند، یعنی آن کشورهای خارجی که منشاء حمله احتمالی محسوب می شوند.


این بحث از دو جنبه قابل بررسی و تحلیل می باشد، یکی موضوع ژئوپلیتیک دشمن خیالی است، در این قالب کارکرددهایی نظیر تحریک افکار عمومی علیه دیگری، ملت سازی، هویت سازی، احیاء هویت های فروپاشیده، مشروع جلوه دادن رفتارهای توسعه طلبانه یا یارگیری های سیاسی،سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی و ناتوانیهای سیاسی در عرصه بین المللی و... از آن انتظار می رود.


اما موضوع بعدی شناخت دوست و دشمن واقعی به گواه تاریخ و از طرفی دیدگاه سیاستمداران آینده نگر است، شاخص اساسی دوست یا دشمن قلمداد کردن کشور ایکس چی باید باشد؟ کدام دوستی و دشمنی منافع پایدار و ملی ما را برآورده می کند؟ چه راهکاری برای تبدیل دشمن به بی طرف، بی طرف به موافق، موافق به دوست و دوست به یار استراتژیک باید اتخاذ کرد؟ تعمیق و بازتولید دشمنی‌ها به سود کیست‌؟ ملت یا حکومت؟ اتخاذ سیاستهای تنش زدا چی؟و.....


نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :