تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - تحلیل نقش و کارکرد مکانهای نمادین شهرها در تحولات سیاسی مطالعه موردی: میدان تحریر مصر

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

تحلیل نقش و کارکرد مکانهای نمادین شهرها در تحولات سیاسی

مطالعه موردی: میدان تحریر مصر

سید هادی زرقانی؛ دانشیار جغرافیای سیاسی. دانشگاه فردوسی مشهد

جهانگیر حیدری؛ دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی، دانشگاه خوارزمی تهران

منیر یاری؛ دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه پیام نور تهران مرکز

 

چکیده:

مکان بخشی از فضای جغرافیایی و در واقع بستر شکل گیری روابط اجتماعی است. هر مکان با توجه به ویژگی ها،کارکردها و تاریخچه آن دارای هویتی خاص و منحصر بفرد است. در این بین برخی مکان­ها به دلیل ویژگی­های خاصی که دارند یا سابقه و تحولات ویژه­ای که در آن اتفاق افتاده است، هویتی نمادین پیدا می­کنند و این هویت و جلوه نمادین آنچنان در ذهن و خاطره مردم ماندگار می­شود که به راحتی از نسلی به نسل دیگر منتقل می­شود. به عنوان مثال، میدان آزادی درتهران و کلیسای جامع مسیحی منجی در مسکو به عنوان نماد « تعصب، وفاداری و عشق بی­نظیر به آئین و سرزمین اجدادی» نمونه­ای از مکان­­های نمادین هستند که نقشی بارز در نمادسازی و برانگیختن احساسات ملت ­داشته­اند. میدان تحریر، بزرگترین میدان قاهره می­باشد که در مرکز این شهر و در شرق رود نیل واقع شده است. به دلیل نظام دیکتاتوری مسلط بر این کشور طی سه دهه گذشته، مجالی برای ابراز وجود ملت مصر در قالب تجمعات سیاسی وجود نداشته است. با این وجود میدان تحریر در دو سه مقطع زمانی محدود کارکرد سیاسی داشته است. انقلاب مردمی ملت مصر در سال 2011، به سرعت میدان تحریر را به کانون تجمع معترضان و مخالفان حکومت تبدیل نمود، به طوریکه در اندک زمانی نام «میدان تحریر» نه تنها در بین مردم مصر بلکه در سراسر جهان به نماد و سمبلی برای مبارزه علیه حکومت­ و طرح مطالبات سیاسی شد. تا جایی که معترضان جنبش وال استریت نام خیابان وال­استریت را به میدان تحریر آمریکا و معترضان لندنی نام میدان معروف «ترافالگار» را به میدان التحریر تغییر دادند. این پژوهش به روش توصیفی ـ تحلیلی به دنبال تبیین علت و چرایی مبدل گشتن میدان تحریر قاهره به عنوان یک مکان با کارکرد سیاسی و سمبل و نماد مبارزه علیه حکومت می­باشد. براساس یافته­های این تحقیق، عواملی همچون ایفای نقش برجسته به صورت مرکزیت در جریان تحولات سیاسی گذشته، هویت­یابی سیاسی این مکان تا آن حد که دیگر کارکردهای اجتماعی، ارتباطی و... تحت تأثیر هویت سیاسی میدان قرار گرفتند، عاملیت مرکزیت و دسترسی آسان، تراکم جمعیتِ خیابانهای منتهی به این میدان، تلقین و تزریق روحِ کارکرد سیاسی از جانب رسانه­ها به کالبد این مکان و... در شکل­گیری این روح و تقویت کارکرد سیاسیِ میدان تحریر دخیل بوده­اند.

واژگان کلیدی: مکان، کارکرد سیاسی، نماد، میدان تحریر،مصر ،انقلاب ؛ مکان­های نمادین شهری، کارکرد سیاسی میادین، میدان التحریر مصر

این مقاله در فصلنامه علمی ـ پژوهشی جامعه شناسی سیاسی جهان اسلام، سال دوم، شماره دوم، پائیز و زمستان 1393 به چاپ رسیده است.

لینک دانلود: http://iws.shahed.ac.ir/article_242_44.html

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :