تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - پیامدهای حضور حداکثری شهروندان استان ایلام در انتخابات در حوزه های مختلف:

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

پیامدهای حضور حداکثری شهروندان استان ایلام در انتخابات در حوزه های مختلف:

انسجام ملی

  مشاركت سیاسی و حضور در انتخابات به عنوان یكی از ابعاد توسعه سیاسی، در بر گیرنده ابعاد و وجوه فراوانی است كه می تواند نظام های سیاسی را در فرآیند دستیابی به یك وضعیت مطلوب به لحاظ انسجام ملی، همدلی و همزبانی یاری رساند.

ساكنان هر فضای جغرافیایی، بر اثر تعاملات روزمره با همدیگر در طی زمان، نگرش مشتركی نسبت به همدیگر پیدا كرده اند و دیدگاه های ویژه ای نسبت به موضوعات سیاسی- اقتصادی دارند. از آنجا كه هر نظام سیاسی نماینده تمام مردم ساكن در قلمرو جغرافیایی مربوطه است، در سیاستها و برنامه های توسعه، باید دیدگاه ها، نگرش ها و خواست همه افراد جامعه لحاظ شود، و اصلی ترین کانال یا سازوکاری که از پتانسیل انتقال خواست و مطالبات مردم به رأس هرم تصمیم گیری و تصمیم سازی را دارا می باشد، انتخابات است که مردم با حضور در چنین فرایندی نقش خود را ایفا می کنند. در واقع حضور در انتخابات فرصتی متقابل برای حکومت و شهروند است.

 در غیر این صورت چنانچه گروهی احساس كند كه خواست هها و نیازهایش مورد بی توجهی است، خود به خود احساس بیگانگی كرده و زمین ههای تفرق و از ه مپاشیدگی وحدت ملی ایجاد می شود.

هم­پیوندیِ میان نابرابری ها درنواحی مرزی با بحران­های ملی و ژئوپلیتیک

که راه کار مقابله با این نابرابری ها حضور در انتخابات، و طرح مطالبات و پی گیری فرایند فقرزدایی و محرومیت زدایی از طریق نمایندگان مجلس می باشد.

یکی از مهم­ترین ویژگی دولت ـ کشورهای درحال توسعه، نابرابری­های فضاییِ رفاه اجتماعی است، این نابرابری­های ناحیه­ای می­تواند به بی­ثباتی سیاسی ـ امنیتی انجامیده و بستری برای تکوین نواحی بحرانی مهیا سازند (کریمی­پور،1381: 20). به عقیده جونز و وایلد مناطق مرزی به عنوان مناطق حاشیه­ای و توسعه نیافته شناخته می­شوند. این حاشیه­ای بودن گرچه می­تواند معلول شرایط جغرافیایی مناطق مرزی باشد، اما خود پدیده­ی مرزی بودن، بسیاری از امکانات و قابلیت­های آن منطقه را زایل می کند (امانپور و دیگران،1391: 207). در این راستا، کشورهایی که درگیر ناامنی در مناطق مرزی خود بوده­اند، دریافته­اند که عمده­ترین مسایل مربوط به این ناامنی­ها، ناشی از شرایط توسعه­نیافتگی و پی­آمدهای تبعی آن بوده است. به عبارت دیگر شرایط فقر و تنگدستی در این مناطق می­تواند محیط مناسبی جهت ناامنی و تحریک دشمنان در بهره­برداری از سر پل­های به وجود آمده در این مناطق گردد. در واقع توسعه­نیافتگی مناطق مرزی، ارتباط مستقیمی با عدم تعادل بین مناطق مرزی و مرکزی یک کشور دارد. همچنین با گسترش ناامنی و توسعه­نیافتگی در مناطق مرزی، نتایج آن به طور مستقیم و بلافاصله به کل کشور منتقل می­شود (عندلیب، 1380: 3). هرگونه ناامنی در مرز قادر است در سیستم­های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نظامی داخل کشور اخلال ایجاد کند (اسکندری،1390: 2). در این ارتباط یک هم­پیوندی میان بحران­های ملی و بحران­های ژئوپلیتیک منطقه­ای شکل می­گیرد، بدین معنی که با بروز احساس محرومیت نسبی اقتصادی در نواحی مرزی و ریشه دواندن احساس تبعیض، در صورت بروز خلاء قدرت و شکل­گیری بحران و بی­ثباتی ملی، شهرهای مرزی کاندیدای نقش­آفرینی در بالاترین سطح خواهند گشت، چنین امری به صورت یک کُد فراخوانی مداخلات خارجی را طلبیده و بحران­های ژئوپلیتیک را به بحران­های ملی پیوند می­زند.

شهرهای مرزی درگاهِ نفوذ تحولات نظام­های سیاسیِ کشورهای همجوار از جمله بی­ثباتی ها و ناامنی ها می باشند.

یکی از پیامدهای حضور در انتخابات به نمایش گذاشتن انسجام ملی و موضع گیری در مقابل این دست ناامنی ها با منشاءخارجی است. بدیهی است هرچه میزان مشارکت اقوام در استانهای مختلف به ویژه استانهای مرزی بالاتر باشد، ثبات نظام نیز ارتقا می یابد.

 

با برقراری مرز بین دو کشورـ بخصوص به صورت تحمیلی ـ فضاهایی که با یکدیگر متصل­اند و تداوم فضایی را تأمین می­کنند از یکدیگر می­گسلند و حاشیه­ای می­شوند (ملکی و دیگران،1389: 289). این حاشیه­ای شدن یکی از بسترهای عقب­ماندگی در دو طرف مرز می­باشد، حال علاوه بر تشابه در خصیصه­ی توسعه نیافتگی، معمولاً و دست­کم در خاومیانه، شهرهای مرزی از خصایصی همچون؛ تشابه قومی، تشابه مذهبی، تشابه در تعارض با حکومت­های مرکزی و... برخوردارند. چنین تشابهات و معضلات متشابهی، موجب شکل­گیری مطالبات یکسانی در اقوام طرفین مرز می­نماید. بعنوان مثال تحولات شکل­گرفته در نظام سیاسیِ کشور عراق و پیدایشِ سیستم فدرالی در این کشور و یکسانیِ اقوام دو سویِ مرز، احتمال افزایش مطالباتی در همسان دستاوردهای کُردهای عراق دور از ذهن نیست. بدین دلیل است که دوئین، روزنامه­نگار واشنگتن تایمز در خصوص خودمختاری عراق و تأثیر آن بر کُردها اذعان می­کند «کُردستان عراق به مرکز عاطفی 25 میلیون کُرد جهان که در مناطق کوهستانی و نفت­خیز سوریه، ترکیه، ایران و عراق پراکنده­اند تبدیل شده است (Duin,2004:18) یا شکل­گیریِ فدرال­های کُردیِ متعدد در همجواری ترکیه، که موضوع کُردها پاشنه­ی آشیل آن است، الزامات خاصی در دیدگاه سیاسیِ دولتمردان این کشور به موضوع و بحران داعش و کوبانی تحمیل نموده است.

افزایش اعتماد به نفس نخبگان سیاسی استانی

افزایش اعتماد به نفس نخبگان سیاسی محلی و استانی به منظور پیگیری مطالبات اقتصادی، فرهنگی، رفاهی و معیشتی استان. از مهمترین این طرح­ها و مطالبات موضوع منطقه ی ازاد مهران، رایزنی به منظور بهره برداری از منابع گازی ونفتی استان و ایجاد طرح های اشتغال زا و صنعتی در استان می تواند باشد.

افزایش قدرت چانه زنی نمایندگان استان به منظور اتمام و یا ایجاد طرح های عمرانی

حضور حداکثری در انتخابات، به عنوان پشتوانه ای برای برگزیدگان ملت به حساب می آید. هرچه این پشتوانه قوی تر و چشم گیر تر باشد، قدرت چانه زنی و رایزنی نماینده به منظور به سرانجام رساندن طرح و برنامه های عمرانی در استان و یا ارائه طرح های جدید عمرانی که با رایزنی و مشورت با مسئولین استانی حاصل می شود، افزایش پیدا می کند. که بازتاب ها و پیامدهای آن در توسعه ی استان ظهور پیدا می کند.

امروزه طرح هایی مثل احداث راه آهن، ایجاد سدهای جدید، پروژه های راه سازی و خروج استان از انزوای جغرافیایی، ایجاد مناطق آزاد و بازارچه های مرزی در استان از طرح هایی هستند که در دستور کار قرار گرفته و یا بایددر دستور کار و پیگیری مجدد قرار بگیرند.

پیامد دیگر حضور در انتخابات ترمیم وقار و حیثیت تک تک هم استانیان و هم وطنان است.

انتخابات تاریخ ساز است، نه صرفاً برای آنکه ذیل آن افرادی انتخاب می شوند که قانون گذاری و نظارت طی چهار سال به عهده ی آنان خواهد بود و تصمیمات آنان نتایج سرنوشت ساز به جا خواهد گذاشت، بلکه برساختن معنای وضعیت فعلی چیزی است که در یَد اختیار مردم و نتیجه ی انتخاب آنان خواهد بود. از این منظر، نهاد انتخابات و حضور درانتخابات گویای ترمیم وقار و حیثیت تک تک هم استانیان است ، چرا که از رهگذر انتخابات و بره گیری ازاین سازوکار، توان تأثیرگذاری بر سرنوشت خود را در طول زمان تداوم می بخشند.

حضور در انتخابات و طرح مطالبات

انتخابات شرایطی برای طرح مطالبات و تقاضاهای دسته جمعی اقوام به وجود می آورد . هرچند این مطالبات در سایر حوزه های نیز قابل طرح و پیگیری است، انتخابات (از نگاه آحاد شهروندان و کنشگران قومی) هزینه های مربوط به آن را کاهش می دهد. به عبارتی اقوم تصور میکنند امکان بیان و پیگیری تقاضاهای عمومی شان با کمترین هزینه در زمان انتخابات فراهم است.

بر اساس مشاهدات و تجارت مختلف و نیز پژوهش های انجام گرفته، اثبات شده که مشارکت مردم در انتخابات و حمایت آنان، در تسریع اجرای پروژه های عمرانی و توسعه ای در روستاها یا شهرهایی که از نمایندگان منتخب حمایت کرده اند، مؤثر بوده است. در مورد استان ایلام نیز چنین است.

 

حضور مردم ایلام  در انتخابات و پیامد های آن در حوزه های مختلف

افزایش آفندهای روانی رسانه ای، با هدف شکاف سازی میان جامعه و حاکمیت، ضرورت پیشگیری از وقوع بحران مشروعیت، نقش بالای شاخص های مشارکت سیاسی در اقتدار افزایی و پشتوانه آن برای پیشبرد کم هزینه تصمیم های راهبردی نظام، از مهم ترین مؤلفه هایی هستند که ضرورت تبیین راهبردی منسجم و عملیاتی، برای تضمین تحقق "مشارکت حداکثری فعال" را در انتخابات آتی  در سطح کشور و استانهای مرزی مانند استان ایلام دوچندان می کند.

گفتار یکم. فرصت های امنیتی سیاسی مشارکت حداکثری در انتخابات

حضور فعال، داوطلبانه و هوشمندانه جامعه در انتخابات، از مبانی آشکار مشارکت سیاسی و تجلی اراده مردمی در روند سیاستگذاری عمومی است که می تواند، فرصت های امنیتی سیاسی زیر را به همراه داشته باشد:

 1. کمرنگ نشان دادن آثار تحریم ها و مختل سازی ثبات فکری رویه ای حامیان دیپلماسی تحریم مخصوصا  در استان محروم ایلام

تحقق حضور فعال و هوشمندانه در انتخابات، افزون بر توسعه ظرفیت امنیت نرم، این پیام سیاسی را به حامیان دیپلماسی چماق و هویج می دهد که هیچ گاه ابزار تهدید، نمی تواند در پشتوانه ملی در دفاع از دولتمردان برای حمایت از حقوق اساسی ملت خللی ایجاد کند

 1. تقویت قدرت نرم ایران در ساختار سیاسی خاورمیانه

مشارکت حداکثری، به معنای پذیرش جامعه نسبت به فراهم بودن زیرساخت های مناسب برای تأثیرگذاری صلح آمیز و غیرمستقیم در فرآیندهای تصمیم گیری است که می تواند، ظرفیت بحران زدایی و اقناع سازی نظام را توسعه داده، و سیاست های راهبردی دولت یا مجلس منتخب را از یک پشتوانه ملی برخوردار سازد

بسترسازی برای مشارکت حداکثری، به معنای ظرفیت بالای نظام برای پذیرش تنوع افکار متنوع کاندیداها در انتخابات است که می تواند، بخشی از آفندهای جنگ تبلیغاتی مخالفان نظام مبنی بر تقسیم جامعه به خودی و غیر خودی را کمرنگ کند و استان ایلام بعنوا یک استان متشکل از اقوام کرد، لر، لک و عرب با حفظ وحدت و هویت ملی در این راه پیشگام خواهد بود

 1. تقویت ضرایب امنیتی استان های مرزی ایلام

حضور پررنگ قدرت های فرامنطقه ای ناتو و ایالات متحده در نخستین حلقه پیرامونی محیط امنیت خارجی جمهوری اسلامی ایران، تمرکز بخشی از آفندهای تهاجم نرم به سمت بحران سازی (تسهیل و تسریع وقوع بحران های کارامدی، هویت و مشروعیت، وجود تکثر قومی فرقه ای در مختصات جامعه شناختی بیشتر استان های مرزی و برنامه ریزی برخی معارضان، نظام برای ناامن سازی شهرهای مرزی، از مهم ترین پتانسیل های تهدیدزای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و ایجاد زیرساخت های لازم برای مشارکت حداکثری مردم بومی این استان ها در رقابت های انتخاباتی، به دلیل تقویت یکپارچگی سیاسی و هویتی، نوعی بازدارندگی استراتژیک روانی در مقابل لفاظی های مخالفان نظام، مبنی بر عملیاتی کردن تهدیدات سخت افزاری، یا نقش بازدارنده ای را در مقابل اقدام های تروریستی گروه های معارض، بویژه در استان های مرزی به وجود می آورد.

 1. تقویت مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی

یکی از فرصت های مشارکت حداکثری در انتخابات این است که نشان می دهد، مردم اعتقاد دارند، می توانند مطالبات خود را در ساختار سیاسی موجود دنبال کنند که پشتوانه محکمی برای دولت یا مجلس، در پیگیری سیاست های راهبردی، هزینه ساز و عملیاتی کردن شعارهای انتخاباتی است

 1. کاهش تعارضات خشونت آمیز

از جنبه های مثبت مشارکت افزایی در انتخابات، فرصت سازی برای بیان عقاید متفاوت است و از لحاظ امنیتی، از انباشت مطالبات سیاسی نهفته، که ممکن است در اثر یک واقعه یا حادثه، به صورت دفعی و خشونت آمیز بروز کند، پیش گیری می کند؛ به عبارتی محرومیت بخشی از جامعه، از بیان عقاید خود می تواند، به واکنشی خشونت بار در رفتارهای سیاسی منجر شود، از این رو در مناطق دارای موزاییک های قومی فرقه ای، هرگونه برنامه ریزی برای مشارکت افزایی می تواند، تهدیدهای امنیتی ناشی از گسست های هویتی را کمرنگ کند.

 

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :