تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - وندالیسم / ویرانگریِ انتخاباتی

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

جمعه 20 فروردین 1395

وندالیسم / ویرانگریِ انتخاباتی

نویسنده: جهانگیر حیدری   طبقه بندی: جغرافیای سیاسی، 

وندالیسم به معنای ویرانگری است. ویرانگری با هر انگیزه در همه حال، در سطح جامعه، به جز تحمیل زیان های مالی و اقتصادی، از نظر اجتماعی و فرهنگی نیز آسیب هایی برجامعه وارد می آورد و سبب کاهش احساس اعتماد و افزایش و بی مسئولیتی است.

وندالیسم را دو وجه فیزیکی / مادی و غیر فیزیکی / غیرمادی می توان دسته بندی نمود. وجه فیزیکی ناظر به سوژه هایی مانند اشیاء، اجسام، ساختمان ها، وسایل، معابر و مانند آن در فضاهای عمومی است؛ و دومی یعنی وجه غیرفیزیکی معطوف به آبرو، اعتبار، شهرت و نیکنامی، حیثیت و شخصیت افراد در فضاهای عمومی است.

جلوه های غیرمادی وندالیسم / ویرانگری انتخاباتی

1. هزینه های بی حد و حصر و پرهزینه و اسراف برخی از نامزدهای انتخاباتی، ولخرجی و ریخت و پاش بی حساب در قالب هایی مانند خرید رأی به صورت نقدی و یا شیوه های دیگر، توزیع پول و سفره گستردن و توزیع مایحتاج خوراکی و...

2. بی صداقتی، که خود را در شکل هایی مانند استفاده ی نادرست از عناوین آکادمیک مانند دکتر و مهندس و بزرگ نمایی در مورد پیشینه و توانایی ها، استفاده از محبوبیت و مقبولیت افراد مشهور برای بالا کشیدن خود، دادن قول ها و وعده هایی که خارج از حیطه ی وظایف و توانمندی های نمایندگی است و... متبلور می سازد.

3. تخریب و تحقیر و نیز ورود به حریم شخصی سایر نامزدها، به جای معرفی خود و مهیا کردن زمینه برای مقایسه ی منطقی بین نامزدها، آسیب دیگری است که فضای جامعه را به سوی التهاب و گاه بحران سوق می دهد.

4. قوم گرایی، خویشاوند سالاری و فرهنگ قبیله گرایی که از آسیب های جدی درانتخابات است. براساس پژوهش های انجام شده و بررسی آمارهای وضعیت اجتماعی و اقتصادی و ترکیب جمعیتی برخی از استان ها، ملاحظه می شود که فضای قومی و قبیله ای متأثر از ساختارایلی و خویشاوندی در تبیین رفتار انتخاباتی تأثیر دارد و گاه افراد با اتکا به همین ساختار به نمایندگی انتخاب می شوند. چنین رویه ای در دراز مدت سبب می شود تا نقض غرض شود و فرایند انتخابات به نوعی به ضد خود تبدیل تبدیل شود، چرا که اگر شهروندان احساس کنند به حقوق آنها بی توجهی شده است و ازجانب گروه ها و قبایل و طوایف بزرگتر نادیده گرفته شده اند، انگیزه های لازم را برای مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی از دست خواهند داد.

5. شایعه پراکنی یکی دیگر از آسیب های انتخاباتی است که فضای انتخاباتی را مسموم و شرایط انتخاب را مخدوش می کند.

6. پایبند نبودن کاندیداها به وجدان و اخلاق سیاسی و تلاش در جهت حذف رقیب انتخاباتی از هر شیوه ی ممکن. و نیز شائبه مبنی بر اینکه دستگاه های تبلیغاتی و رسانه ای کشور مانند تریبون های نماز جمعه یا صدا و سیما برای حمایت از یک کاندیدای خاص بسیج شده اند.

7. موضوع ورود پول های کثیف به عرصه انتخابات، رانت های غیر قانونی، حمایت ارگان های مسلح و یا سوء استفاده ی نهادهای خدماتی و کمکی مانند بهزیستی ، کمیته امداد و... از موقعیت خود.

8. مهندسی انتخابات و افراد، در این نوع از ویرانگری حذف چهره های مشهور و رأی آور، اختصاص تعداد صندوق های اختصاصی به نواحی، دست کاری حوزه های انتخابیه و... از این دست است.

9. توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین در ورقه ی رأی توسط افراد متفرقه یا از طرف اعضای شعبه ی اخذ رأی و ناظران و بازرسان.

10. تهدید یا تطمیع در امر انتخابات. موضوع تهدید در حوزه های انتخابیه ای که با معضل رقابت های قومی و قبیله ای مبتلا به هستند، بیشتر نمود پیدا می کند. تهدید به ترور، تهدید به اخراج، برچسب خائن زدن و ارائه لیست خائنین و... از این دست است.

این دست ویرانگری های روانی، شخصیتی و اخلاقی تأثیر پایدارتری بر افکار عمومی می گذارد و تبعات آن صرفا در محدوده ی اشخاصی که موضوع ویرانگری قرار می گیرند باقی نمی ماند، بلکه در دراز مدت با تأثیرگذاری بر فرهنگ عمومی جامعه و رفتار آنها، اخلاق را به زوال می کشاند و سبب بسته شدن بنیان های اخلاقی مردمان می گردد.

اسیب های برشمرده در فعالیت های انتخاباتی نشان می دهد که جامعه ی ما به رغم برگزیدن انتخابات به عنوان یک سازوکار مدرن، در عمل گاه به برخی شیوه ها دست می یازد که با اندیشه ی مدرن در تضاد و تعارض قرار دارد. استمرار چنین الگوهای رفتاری، ضمن کاهش مشروعیت حکومت و نهادهای آن به تدریج سبب می شود که قبح و پلشتی رفتار و اعمال نامناسب فرهنگی و اجتماعی از میان برداشته شده و گروه های اجتماعی به اتخاذ چنین رویه ها و روش هایی روی بیاورند.

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :