تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - اصلاحات و گفتمان رفاهی آن

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

یکشنبه 2 خرداد 1395

اصلاحات و گفتمان رفاهی آن

نویسنده: جهانگیر حیدری   طبقه بندی: سیاست روز، 


گفتمان رفاهی دوران اصلاحات در خصوص مؤلفه های اساسی رفاه، جهت گیری های مشخصی دارد. این گفتمان تفسیری از عدالت را ارائه می دهد که به معنای ایجاد فرصت های مساوی تضمین دسترسی برابر به امکانهاست. تلقی گفتمان اصلاحی از مفهوم آزادی ایناست که دین و آزادی را دارای تأثیر متقابل عظیم بر یکدیگر تحلیل می کند و همچنین برای آن، دو حد اسلامی و حقوق عمومی قائل است. این گفتمان بر مفهوم توسعه همه جانبه و پایدار تأکید دارد و در بُعد سیاسی رفاه، بر مقولاتی نظیر مشارکت، فعالیت احزاب و گروه ها و امنیت سیاسی تکیه دارد. در خصوص امنیت نیز گفتمان اصلاحات، جامعه ی امن را جامعه ای مبتنی بر رفتارها و روابط قانونی می داند. گفتمان رفاهی اصلاحات با تأکید بر نظام جامع تأمین اجتماعی؛ معتقد است که یک نظام تأمین اجتماعی از هم گسسته، نه میتواند عدالت را تأمین کند و نه امنیت را. به عبارتی جهت گیری گفتمان اصلاحات در حوزه رفاه اجتماعی متکی بر مؤلفه هایی نظیر توسعه همه جانبه، عدالت ملازم با دین و آزادی، رویکرد انسان مدارانه به رفاه و توجه به ابعاد چندگانه رفاه اجتماعی بوده است.

دوره 1376 ـ 1384 که به عنوان دوره اصلاحات شناخته می شود دوره ای است که سید محمد خاتمی در حالی ریاست جمهوری خود را آغاز می کند که نتایج هفتمین انتخابات ریاست جمهوری ایران (دوم خرداد 1376) برای بسیاری از تحلیلگران و ناظران داخلی و خارجی غیر منتظره و شگفت انگیز بود.

آقای خاتمی در ایام فعالیت های انتخاباتی سیاست های کلان خود را برچهار محور استوار کرد:

1. نهادینه کردن هرچه بیشتر قانون در جامعه

2. اهتمام به استقرار عدالت اجتماعی

3. اهمیت دادن به نقد و نقدپذیری

4. فراهم کردن هر چه بیشتر زمینه های مشارکت و رقابت آگاهانه و داوطلبانه مردم.

در تحلیل برنامه های اقای خاتمی، آزادی ها، رعایت حقوق مردم، مشارکت، توجه به زنان، تکریم صاحبان اندیشه، جامعه مدنی و توجه به دانش و مسائل فرهنگی، جایگاه ویژه ای داشتند. ضمن اینکه ، دیدگاه توسعه انسان محور مورد تأکید اقای خاتمی قرار داشت. دیدگاهی که توسعه را به صورت فرایند گسترش ازادی های واقعی بیان و جوهر فرایند توسعه را مراودات مفید، بهره گیری از شبکه های تأمین اجتماعی، ازادی های سیاسی و توسعه اجتماعی می داند.

محورهای اصلی سخنرانی های آقای خاتمی در سال 1376، جامعه مدنی، آزادی و دموکراسی در جامعه، گفتگوی تمدن ها، زنان، مسایل رفاهی جامعه و اشتغال بوده است.

پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری با ویژگی هایی نظیر پیش بینی ناپذیر بودن و شگفتی آفرینی سیاسی در ایران؛ هویدا گشتن پاره ای از شکاف تاریخی دولت و ملت، نیاز به نوسازی سیاسی و برجسته بودن مطالبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم تحلیل شد. از سوی دیگر، رشد سریع جمعیت و جوانی قابل توجه آن، گسترش آموزش عالی و افزایش شدید دانشجویان در سال های قبل از دوم خرداد و گسترش خردگرایی اقتصادی و پیوند بیشتر روستاییان با شهرها و تحولات ملی نیز از جمله علل دیگر وقوع دوم خرداد ، می تواند تحلیل شود.

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :