تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - لزوم چاره جویی بحران های ناشی از کم آبی در ایران

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

ایران زمین در درازای تاریخ سرزمینی خشک و نیمه خشک بوده، هست و خواهد بود. این واقعیت طبیعی، جغرافیایی و گریزناپذیر است. اندک بودن ریزش­های آسمانی و پخش نامتوازن آن در گستره­ی سرزمینی، بنیاد این گزاره است که به عبارت بهتر خشکسالی در ایران یک قاعده و ترسالی یک استثناء است. ولی در عین حال پراکنش ورود و خروج آب­های سطحی کشور، رشد جمعیت، گسترش کشاورزی و صنعت، توسعه شهرنشینی و چندین عامل دیگر به ویژه ضعف روش سیستم مدیریت بهینه آبی، زمینه و بستر کاهش منابع آب در دسترس را فراهم آورده است. گسترش سدسازی، حفر گسترده انواع چاه­های آب برای بخش­های کشاورزی، صنعت و تولید انرژی، اجرای پروژه­های بزرگ حفر تونل و انتقال آب به رغم هزینه­های کلان، نه تنها نتواسته­اند نیازهای آبی را برطرف کنند، که کشور را در معرض بحران ژرف­تر و بنیادی­تر قرار داده­اند. بحران کمبود آب شیرین در دسترس دستکم یک سوم از 609 دشت ایران را در برگرفته­اند. از سوی دیگر بیم آن می­رود که در آینده­ی نزدیک بحران امنیتی آبی دیگر مسایل و مشکلات ایران را تحت تأثیر قرار دهد.

از نشانگان این نگرانی ها و دغدغه های امنیتی، وقوع حوادث و درگیری های متوالی در گوشه و کنار این مرز و بوم است. حوادث بلداجی، آباده، درگیری خونین در شهر کرد، اعتراض نمایندگان و مسئولین محلی استان خوزستان و چهارمحال بختیاری به طرح ساخت تونل انتقال اب بهشت آباد، اعتراض نمایندگان و شهروندان پلدختر به ساخت سد معشوره در شهرستان کوهدشت، مخالفت و اظهار نظر نمایندگان استان کردستان در ارتباط با انتقال آب کردستان به دیگر استان ها برای مصارف غیر آشامیدنی، مخالفت ها با انتقال آب الیگودرز به قم، موضوع انتقال آب شمال به تهران، انتظار و لحظه شماری استان ایلام و کرمانشاه برای دریافت آب و انتقال آب رودخانه سیروان در شهرستان پاوه و... تنها نمونه ای از موارد بحران آفرین اند که انطباق این طرح ها با دوره ی خشکسالی و کم آبی در ایران، موضوع را صد چندان حائز اهمیت می نماید.

بنابراین از  دو دهه گذشته تنگنای آب شیرین در دسترسِ جمهوری اسلامی ایران، دستکم در چند استان و شهرستان، زمینه و بستر ناامنی­های معنادار را فراهم ساخته است. ناامنی­های ناشی از بحران کم آبی هم اکنون در سه مقیاس محلی، منطقه­ای و ملی (کلان­شهرها) به تدریج در حال رخ نمایی است. رویدادهای ناشی از این بحران علاوه بر استان­های  مرکزی (فلات مرکزی)، استان­های حاشیه­ای را نیز در بر گرفته است. هم اکنون در سطح هشدار آبی در اصفهان، یزد و کرمان به بالاترین سطح (قرمز) رسیده است و احتمال سرایت آن به چند استان و مراکز شهری دیگر فراوان است. ارایه تحلیلی منطقی، بنیادی و در عین حال کاربردی از پراکنش ناامنی گستره کشوری و راهکارهای آن ضروری نیست، بلکه حیاتی است.

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :