تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - (تأملی بر عملیات انتحاری حله ­ی عراق و شهادت ده ها تن از هم وطنان)

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

نظام آموزشی مدارس دینی پاکستان و نقش آن در گسترش جغرافیای تروریسم مذهبی


تروریسم با انگیزه های مذهبی سابقه و تاریخی بسیار طولانی دارد. گروه های بسیاری، براساس اعتقادات و برداشت های مذهبی خود، اقدمات خشونت آمیز و تروریستی را مرتکب شده و می شوند.

از سال 1980، فعالیت های تروریستی با انگیزه های مذهبی مجدداً رشد پیدا کرد که کانون اصلی آن کشور پاکستان بود.

اهمیت و جایگاه مدارس پاکستان در پدیده رادیکالیسم اسلامی به میزانی است که جفری گلدبرگ از آن به عنوان نماد و مظهر آموزش جنگ جویان مقدس نام می­برد. این در حالی است که بر اساس آمار تعداد مدارس مذهبی افراطی پاکستان بیش از 12153 باب مدرسه در سراسر کشور با بیش از 1549242 دانش آموز مشغول به تحصیل می باشد. در خصوص عوامل ا صلی رشد مدارس مذهبی در پاکستان می توان به چند دسته عوامل نظیر قدرت گیری ژنرال ضیاء الحق، وقوع انقلاب اسلامی در ایران و حمله ارتش سرخ شوروی به افغانستان اشاره نمود (صراف و همکاران،1390: 81).

شایان ذکر است که تعداد مدارس دینی طبق یادداشت ها در یکی از مقالات تحقیقی احمد سعیدی، تحلیلگر مسائل سیاسی افغانستان تنها در ایالت پنجاب به 2715 باب می رسد که از جمله 1333 باب آن مربوط به بریلوی ها، 1069 باب به دیوبندی ها، تعداد 192 باب مربوط به اهل حدیث و 113 باب دیگر مربوط به اهل تشیع می شوند، بر همین اساس، تعداد طلبا در مدارس بریلوی ها 117931 نفر، در مدارس دیوبندی ها 99907 نفر، در مدارس اهل حدیث 29947 نفر و طلبا مدارس اهل تشیع به 5430 نفر می رسند که طبق ارقام فوق مجموع شاگردان مدارس دینی پاکستان تنها در ایالت پنجاب به 253215 نفر می­رسد.

سلسله وار در شهر لاهور پاکستان مدارس دینی به 356 باب و 47634 طالب رسیده، تعداد مدارس دینی در گوجرانواله پاکستان به 154 باب و 17437 طالب می­رسد، در راولپندی 186 باب مدرسه دینی وجود داشته که تعداد طالبان آن به 19358 تن، در فیصل آباد با 124 باب مدرسه دینی و 11300 طالب، در سرگودها  با 164 باب مدرسه دینی و 14255 طالب، در ملتان با 363 باب مدرسه دینی و 23500 طالب، در دیره غازی خان با 397 باب مدرسه دینی و 29511 طالب و در بهاولپور پاکستان با 968 باب مدرسه دینی و 80023 طالب رسیده و فعالیت دارند که طبق یک سروی در سال 2003 م تعداد مدارس دینی در سراسر پاکستان به 22430 باب می­رسد.

قابل یادآوریست که تعداد زیادی طلبه­ی خارجی نیز در اکثر مدارس دینی پاکستان مشغول آموزش­اند، از جمله در مدارس دینی ایالت سرحد، 1700 نفر در پوهنتون اسلامی بین المللی اسلام آباد که به تعداد 337 نفر از آنها از طلبای افغان بوده و سرگرم آموزش علوم دینی­اند. در همین حال اتحاد مدارس تنظیمات تعداد مجموعه­ی طلبا کشور های خارجی را 7000 می شمارد، اما مراجع مسوول تعداد متذکره را تصدیق نمی نمایند، چون تصور می­شود که رقم بیشتری از طلبای خارجی در این مدارس وجود دارند.

در دوران حکومت ژنرال پرویز مشرف تفکر تروریسم و دهشت افگنی از طریق چنین مدارسی دوام یافت. اما جامعه ی جهانی بارها و در موقعیت های مختلف بر حکومت پاکستان به منظور اتخاذ تدابیر لازم در رابطه با مدارسی که به ترویج تروریسم و افراطی گری مبادرت می ورزند، فشار وارد نموده است، چرا که طبق آمار انتشار یافته تا سال 1393 خورشیدی در حدود 25225 مدرسه دینی با 394500طلبه در پاکستان موجود بوده است که هزینه ها و مخارج آنها را برخی از افراد و سازمان های عربستان سعودی به صورت سالانه به مبلغ 300 میلیون دلار آمریکایی تأمین نموده اند. با تزریق ثروت نفتی عربستان و امارات، هزاران مدرسه و محافل مذهبی برای تربیت جهادگران اهل سنت در پاکستان تأسیس شد و اولین آموزه های فکری طالبان در این مدارس شکل گرفت. در مقابل برخی از مدارس از طریق حرکت های اهل تشیع ایران نیز تشویق و تأمین هزینه می گردند.

از طرفی دیگر فقر فزاینده ی خانواده های تنگدست در افغانستان و پاکستان عاملِ فربگی و گسترش این دست مدارسی شده است. خانواده های تنگ دست برای پیدا نمودن لقمه نانی فرزندان خویش را به مدارس دینی پاکستان می فرستند، چون از یکسو توان تأمین مصارف و نیازمندی های فرزندان خود را ندارند و از طرف دیگر در قِبَل آموزش های به ظاهر دینی فرزندان، مدد معاش ناچیزی نیز برای این شاگردان داده می شود که به کمک مالی خانواده هایشان مفید واقع می شود.

ریشه ی ترورهای انتحاری امروزه در حله ی عراق و همچنین گستردگی جغرافیای تروریسم مذهبی از جنوب آسیا تا منطقه شامات و حتی اروپا و... را باید در مدارس دینی پاکستان و حمایت های مالی کشورهای عربی خلیج فارس بخصوص عربستان و امارات جستجو نمود.

به امید روزی که منطقه ای پر از مدارس و مراکز آموزش صلح و انسان دوستی داشته باشیم.

 

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :