تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - نقش متغیر اقتصادی در روابط کنونی پاکستان و عربستان

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.


اگر از نگاه اقتصادی روابط دو کشور را بررسی کنیم معادله ای پیچیده وجود دراد. روابط اقتصادی و اقدمات کمک رسانی که بین دو کشور وجود دارد به یک دهه گذشته بر نمی گردد بلکه از دهه هفتاد میلادی شروع شده است.، یعنی چهل سال گذشته است که پاکستان به نوعی متکی به مساعدت های مالی عربستان است. در دوره ضیاءالحق ، این امر شکل بارزی به خود گرفت. منتها این کمک ها به دو گونه انجام می گیرد. شکل نخست توسط دولت عربستان به طور مستقیم به دولت پاکستان ارائه می گردد، این کمک های مالی مستقیم، سالانه صدها میلیون دلار است که در اختیار دولت پاکستان قرار داده شده و اکنون نیز ادامه دارد. دوم فروش نفت یارانه ای و ارزان عربستان به پاکستان است، که کمک مهمی برای اقتصاد این کشور محسوب می شود از زمان ضیاءالحق طرحی وجود داشت که تعدادی از نظامیان پاکستانی در گارد پادشاهی سعودی خدمت می کردند که خود نقش مؤثر در اقتصاد این کشور داشته است. بخشی از کمک های عربستان به پاکستان هم شامل، کمک های مالی است که نهادها و اشخاص غیردولتی عربستان در ایجاد و احداث مدرسه ها و تأمین مالی مدرسه های دینی و نهادهای مذهبی در پاکستان انجام می دهند. تعداد این مدرسه ها به بالای بیست هزار می رسد. علاوه بر این بخش ها، روابط اقتصادی دیگری نیز وجود دارند. در حال حاضر عربستان نیز میزبان حدود یک و نیم میلیون کارگر پاکستانی است.
دلایل زیادی این وابستگی های دو طرفه دارد، از جمله اینکه:
1. پاکستان قدرت نظامی مهمی در منطقه محسوب می شود و نیروی انسانی قابل توجهی (به لحاظ نظامی و کارگران ماهر) دارد. در مقابل، عربستان دارای نفت و پول است. با توجه به وضعیت بد اقتصادی پاکستان، کمک های عربستان چه مستقیم و غیر مستقیم اهمیت زیادی در اقتصاد کنونی پاکستان دارد و از گذشته این همکاری ها وجود داشته است.
2. گذشته از این، با توجه به حضور عربستان در شورای همکاری خلیج فارس، کشورهای حوزه این شورا به نوعی فرمان پذیری و تبعیت از عربستان دارند و عربستان را در مناسبات با سایر کشورها الگو قرار می دهند. یعنی تعداد قابل توجهی پاکستانی در کشورهای امارات، قطر، عمان و.. زندگی می کنند و اشتغال و ارزآوری برای پاکستان دارند. پاکستان دارای مناسبات تجاری با این کشورها است که به حدود 11 میلیون دلار در سال می رسد. مناسبات حسنه کشوری چون پاکستان با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، نمی تواند بدون تأیید عربستان باشد.
3. رایزنی بر سر برنامه هسته ای
عربستان سعودی از سال های پیش در برنامه اتمی پاکستان یا همان به اصطلاح «بمب های سنی» سرمایه گذاری های زیادی انجام داده است و حتی تحقیقا عبدالغدیر خان پدر بمب اتمی پاکستان نیز با حمایت های مالی ریاض انجام گرفته است. در بعد هسته ای، عربستان مایل به دستاوری فناوری هسته ای است. 
ثروت عظیم نفتی عربستان در کنار روابط گسترده و رو به رشد آن با پاکتسان و چین از یک سو، و ترس از هسته ای شدن ایران و ضعف استراتزیک عربستان از سوی دیگر، از دلایل اصلی روی آوردن ریاض به پیشبرد هسته ای مخفی با پاکستان ذکر شده است. عربستان در دهه های 70 و 80 میلادی کمک های مالی بسیاری به برنامه های ساخت بمب هسته ای پاکستان نموده است. و حتی گفته می شود که عربستان در صدد دست یابی به موشک های بالستیک ساخت پاکتسان (ه توانایی حمل کلاهک های هسته ای را دارد) است. ضمن اینکه پاکستان کشوری نیازمند است و طبیعتاً برلی رفع نیازهای خود ممکن است، دست به چنین معاملاتی بزند.
در صورت تمایل با ما همراه باشید:
https://t.me/electioncontemplation

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :