تبلیغات
اندیشه های ژئوپلیتیک - امنیتی شدن فضا و تشدید رکود اقتصادی!!!!!

اندیشه های ژئوپلیتیک

همانطور که نادیده گرفتن تهدیدات ژئوپلیتیک آفت منافع ملی می باشد،امنیتی تلقی نمودن فرصتهای ژئوپلیتیک نیز زیان آفرین است.

پنجشنبه 14 دی 1396

امنیتی شدن فضا و تشدید رکود اقتصادی!!!!!

نویسنده: جهانگیر حیدری   طبقه بندی: سیاست روز، 

گاهی ناکارآمدیِ سیستم اقتصادی و فساد فزاینده ی اقتصادی در یک کشور، موجب بروز تظاهرات و ناآرامی در آن کشور می شود. با تعمیق و تشدید ناآرامی و تظاهرات فضای حاکم و رایج نیز امنیتی می شود.

فضای امنیتی در نقطه ی مقابل فضای عادی است. وقتی فضای جامعه ای امنیتی می شود، به این معناست که شرایط عادی نیست. در فضای امنیتی، اقدامات بیشتر معطوف به مقابله با تهدید یا تهدیدات و حفظ بقاست. بنابراین، دستور کارهای امنیتی مسائل اقتصادی را تحت الشعاع خود قرار می دهند. چنین شرایطی قسمتی از مخارج حکومت را از سرمایه گذاری های سازنده و تولیدی به سمت فعالیت های امنیتی غیرمولد سوق دهد.

از طرفی دیگر، در سیستم های اقتصادی ناکارآمد و مواجهه با فساد فزاینده، به طور معمول ریسک سرمایه گذاری خارجی بالا بوده و سرمایه گذران خارجی تمایل چندان به سرمایه گذاری در آن کشور ندارند. اما به علت وقوع ناآرامی و تظاهرات ریسک سرمایه گذاری به مراتب بالاتر رفته و حدوداً سرمایه گذاری خارجی در آن کشور مبتلابه رو به زوال و افول اساسی می نهد.

نیز در صورتی که تقابل بین تظاهرات کنندگان و حکومت منجر به خشونت ورزی از جانب حکومت گردد، یا به عبارتی حکومت به منظور سرکوب تظاهرات کنند اقدام به کارگیری نیروهای نظامی خود نماید، به علت نقض حقوق بشر و... تحریم هایی بین المللی و حتی منطقه ای بر کشور تحمیل می گردد. مانند آنچه در مورد سوریه اتفاق افتاد و با تحریم های بین المللی و حتی یکجانبه ی سوریه مواجه شد. بنابراین تحمیل تحریم های همه جانبه اقتصادی نیز، شیرازه های سیستم اقتصادی را از هم می پاشد.

علاوه بر مواردی چند از جمله کاهش سرمایه گذاری خارجی، افزایش هزینه های نظامی، تحمیل تحریم های احتمالی که در سطور فوق ذکر شد، در جریان ناآرامی ها و اعتراضاتی که ریشه در ناکارآمدی سیستم اقتصادی داشته است، در عرصه های دیگر که مرتبط با اقتصاد و تولید می باشند نیز، اختلالاتی شکل میگیرد، این عرصه ها، را می توان بدین گونه دسته بندی نمود: عرصه ی گردشگری، آسیب رسانی و تخریب زیرساخت های تولیدی، شکل گیری اعتصابات در عرصه های تولیدی و بازار، تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها به صورت مقطعی، تخریب و آسیب دیدن زیرساخت های رفاهی و نیاز به مرمت آنها و...

به طور کلی اگر در واکنش به ناآرامی هایی که ریشه در ناکارآمدی و نارسایی سیستم اقتصادی یک کشور دارد،  فضایی امنیتی شکل گیرد، نه تنها ریشه و علت اساسی بروز ناآرامی مهار نمی شود یا به صورت اصولی درمان نمی شود، بلکه عوامل مختلفی موجب تعمیق ریشه و علت اساسی بروز ناآرامی ها می گردد. در واقع رقابت بین توان سرکوب حکومت و توان بسیج توده ی مردم از طرف دیگر، نتیجه را مشخص می کند، نه حل و فصل مسالمت آمیز عامل مؤثر در شکل گیری ناآرامی ها و تظاهرات....

نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :